دوشنبه , خرداد ۲۸ ۱۴۰۳
خبر فوری

بیانیه مطبوعاتی سازمان عفو بین الملل _ایران_ در خصوص موج جدید حملات وحشیانه علیه معترضان و نمازگزاران بلوچ

به گزارش حال وش/ سازمان عفو بین الملل در بیانیه مطبوعاتی امروز پنجشنبه ۴ آبانماه ۱۴۰۲،( ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳ )در خصوص موج جدید حملات وحشیانه علیه معترضان و نمازگزاران بلوچ در زاهدان از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا به استفاده غیرقانونی از قوای قهریه در اعتراضات جمعه آینده متوسل نشوند و به حق آزادی تجمعات مسالمت آمیز احترام بگذارند.

متن کامل گزارش:

«حملات بی رحمانه مقامات جمهوری اسلامی ایران علیه تظاهرات مسالمت آمیز هفتگی هزاران معترض و نمازگزار اقلیت تحت ستم بلوچ در زاهدان استان سیستان و بلوچستان جمعه ۲۸ مهر ،۱۴۰۲ تشدید یافت. بنا بر اعلام امروز عفو بین الملل نیروهای امنیتی به استفاده غیرقانونی از گاز اشک آور و ماشین آب پاش متوسل شده و معترضان را مورد ضرب و جرح ،شدید دستگیریهای خودسرانه دسته جمعی ناپدیدسازی قهری و سایر اشکال شکنجه و رفتارهای بیرحمانه غیرانسانی و تحقیر آمیز قرار دادهاند این سازمان از مقامات جمهوری اسلامی میخواهد تا به استفاده غیرقانونی از قوای قهریه در اعتراضات جمعه آینده متوسل نشوند و به حق آزادی تجمعات مسالمت آمیز احترام بگذارند.

شواهد جمع آوری شده از سوی عفو بینالملل از جمله مصاحبه با شاهدان عینی و فیلمهای ویدئویی، تصویری تاریک از خشونت و بیرحمی علیه هزاران نمازگزار و معترضان مسالمت آمیز از جمله کودکان خردسال ۱۰ ساله را نشان میدهد. صدها نفر از جمله ده ها کودک با خشونت دستگیر شدند و بسیاری از آنها دچار ناپدید شدن قهری شده اند. بازداشتی های کودک و بزرگسال تحت شکنجه و سایر بدرفتاریها از جمله ضرب و جرح شدید و

جراحات ناشی از شلیک گلوله های پینت بال از فاصله نزدیک، قرار گرفته اند.

دایانا الطحاوی، معاون دفتر منطقه ای خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بینالملل :گفت مقامات سرکوب وحشیانه را برای جلوگیری از تجمع هفتگی معترضان بلوچ در زاهدان تشدید کرده اند دولتهای جهان باید فوراً از مقامات ایران بخواهند که استفاده غیرقانونی از قوای قهریه و سلاح گرم علیه معترضان مسالمت آمیز را متوقف کنند، شکنجه بازداشتیها را متوقف کنند و کودکان و همه افراد دیگری را که صرفاً به دلیل استفاده مسالمت آمیز از‌ حقوق خود بازداشت شده اند، آزاد کنند.»

وی افزود: «مصونیت سیستماتیک عاملان و آمران نقض حقوق بشر از مجازات در ایران که موج جدیدی از شکنجه علیه معترضان از جمله کودکان را ممکن کرده تاکیدی است بر این ضرورت که دولتها در سراسر جهان باید ذیل اصل صلاحیت جهانی و در چارچوب حقوق بین الملل درباره جنایاتی که مقامات جمهوری اسلامی مرتکب شدهاند تحقیقات جنایی را آغاز کنند.»

طوفانی از شلیک گلوله و گاز آشک آور و ضرب وشتم وحشیانه شاهدان عینی به عفو بینالملل گفتند که با پایان یافتن نماز جمعه در ۲۸ مهر نیروهای امنیتی به سوی هزاران نمازگزار که به شیوهای مسالمت آمیز مصلی بزرگ محل برگزاری نماز جمعه زاهدان را ترک میکردند، سنگ پرتاب کردند. پس از آن که حدود هزار معترض محل نماز را ترک کردند و راهپیمایی مسالمت آمیز خود را در خیابان رازی شروع کردند نیروهای امنیتی هزاران نمازگزار باقیمانده را که در حال خروج از مصلی بودند محاصره کرده و به آنها دستور دادند تا بازگشت آرامش» صبر کنند.

دقایقی بعد، نیروهای امنیتی به طور غیرقانونی با گاز اشک آور و در مواردی سلاح ساچمه ای به سمت معترضان مسالمت آمیز شلیک کردند. یک شاهد عینی گزارش داده که چند نوجوان را دیده که گلوله های ساچمه ای به سر و سینه آنها اصابت کرده بود. اقلیت کوچکی از معترضان با پرتاب سنگ به سرکوب ماموران پاسخ دادند.

معترضان پس از تیراندازی نیروهای امنیتی و استفاده آنان از ماشین آب پاشی که مایعی زرد رنگ به سمت آنان می پاشید پراکنده شدند این مایع رنگی متعاقباً شناسایی و دستگیری معترضان را برای ماموران تسهیل کرد. نیروهای امنیتی معترضان در حال فرار را تعقیب کردند و هرکسی را که در دسترسشان قرار گرفت، از جمله کودکان مورد ضرب وشتم قرار داده و دستگیر کردند.

یکی از شاهدان عینی به عفو بینالملل گفت: من شاهد بودم که با باتوم بچه های ۱۰ ساله، جوانها و مسنها را میزدند. مأموران معترضان را روی آسفالت میکشیدند و چند نفری با مشت و لگد آنها را میزدند.»

شاهدان عینی همچنین گفتند که نیروهای امنیتی پس از پناه بردن صدها معترض مسالمت آمیز به داخل مسجد جامع مکی، به داخل صحن مسجد گاز اشک آور شلیک کردند و کارکنان محافظ ورودی مسجد را با خشونت

دستگیر کردند.

شاهدان عینی به عفو بین الملل گفتند که نیروهای امنیتی حتی پس از پراکنده شدن معترضان به دستگیریها ادامه دادند و افراد مظنون به شرکت در تظاهرات و کسانی را هم که از داخل یک ساختمان مسکونی در آن نزدیکی از سرکوب معترضان فیلم گرفته بودند هدف گرفته و دستگیر کردند.

نیروهای امنیتی درگیر در این سرکوب شامل یگان ویژه نیروی انتظامی سپاه پاسداران با لباس فرم و عوامل لباس شخصی بودند که برخی از آنها لباسهای سنتی بلوچی به تن داشتند و ماسک به صورت زده بودند.

آزمایشگاه شواهد بحران عفو بینالملل ۳۲ ویدئو و عکس از روز جمعه ۲۸ مهر ۱۴۰۲، را بررسی کرد که اظهارات شاهدان عینی را تائید می.کند پنج فیلم و عکس کودکان خردسال را با زخم باز یا سایر جراحات روی سر نشان میدهد.

دستگیری دسته جمعی و شکنجه نیروهای امنیتی همچنین صدها نمازگزار را بیرون مصلی دستگیر کردند بسیاری دیگر مورد ضرب وشتم قرار گرفتند و به آنها هشدار داده شد که در نماز جمعه هفته های آینده در آنجا شرکت نکنند.

افراد دستگیر شده ابتدا به مجموعه ورزشی امام علی منتقل شده و آنجا به شدت مورد ضرب وشتم قرار گرفتند و سپس به بازداشتگاههایی که سپاه پاسداران وزارت اطلاعات یا نیروی انتظامی اداره میکنند منتقل شده، و آن چنان که میگویند آنجا هم مورد شکنجه بیشتر و سایر رفتارهای بیرحمانه غیرانسانی و تحقیرآمیز قرار گرفتند. برخی از این بازداشت شدهها بعدا آزاد شدند شماری به زندان مرکزی زاهدان منتقل شده و عده ای از کودکان بازداشتی هم به کانون اصلاح و تربیت کودکان و نوجوانان تحویل داده شدند.

یکی از بستگان این بازداشتیها که به او اجازه ملاقات با دو کودک بازداشتی را داده اند گفت در حالی که یکی از آنها با بیقراری گریه میکرد آنها به او توضیح دادهاند چگونه به شدت با باتوم ضرب و جرح شده اند.

یکی دیگر از خانواده های این بازداشتیها به عفو بین الملل گفت که مقامات دادستانی دستور بازداشت دو فرزند کودک آنها را به مدت ۳۰ روز صادر کرده اند اما از افشای محل نگهداری کودکانشان سرباز زده اند.

عفو بین الملل روایاتی به دست آورده است که حاکی از اعمال گسترده شکنجه و سایر بدرفتاریها علیه بازداشت شده ها، از جمله ،کودکان در حین انتقال به بازداشتگاهها و داخل آنها است.

یکی از بستگان یک زندانی بزرگسال آزاد شده گفت که نیروهای امنیتی بارها و بارها با مشت و لگد بر سر و صورت و بدن زندانیان کوبیدهاند و آنان را ضرب وشتم کرده اند دست و پای خیلی از بازداشت شده ها از جمله بچه های کوچک دچار شکستگی شده گونه یکی از بچه های بازداشتی پاره شده بود و خونریزی داشت، اما به جای این که او را به یک مرکز درمانی ببرند این بچه را در خیابانی رها کردند.»

همین شاهد همچنین توضیح داد که چگونه نیروهای امنیتی پیراهنهای بازداشت شده ها را از تن آنان کنده و در حالی که چشمان آنها را بسته بودند و ادارشان کرده اند رو به دیوار بایستند و از فاصله نزدیک با تفنگهای پینتبال به کمر و لگن آنها شلیک کرده اند.

یک تصویر بسیار آزاردهنده که او با عفو بینالملل به اشتراک گذاشته است جراحات عمیقی را در بدن قربانی نشان میدهد.

آماده سازی برای خشونت بیشتر گفتند که صبح روز ،حمله افزایش محسوسی در استقرار نیروهای امنیتی در سرتاسر زاهدان دیده شاهدان عینی میشد و ایست بازرسیهای جدیدی در خیابانهای منتهی به محل نماز جمعه ایجاد شده بود، مواردی که خبر از سرکوب حساب شده میداد.

عفو بین الملل معتقد است که شدت برخورد اخیر با تشدید تلاشها برای سرکوب اعتراضات هفتگی در زاهدان مرتبط است. حال وش یک سازمان حقوق بشری بلوچ مستقر در خارج از ایران گزارش داده است که شهریور سال جاری، احمدرضا رادان فرمانده کل نیروی انتظامی در جریان ملاقات با سران طایفه ای و مذهبی محلی بلوچ، در رابطه با ادامه اعتراضات هفتگی که از زمان شروع خیزش زن ،زندگی «آزادی» در یک سال پیش، درجریان است، تهدیدهایی را مطرح کرده است.

ساکنان محلی نگران هستند که مقامات جمهوری اسلامی در حال آماده سازی برای خونریزی بیشتر هستند. یک زن با تاکید از عفو بینالملل خواست تا اطمینان حاصل کند که صدای معترضان بلوچ شنیده میشود: «حتما صدای ما را برسانید. ما یک سال تمام است که داریم با خشونت سرکوب میشویم. در وضعیت بدی قرار داریم، هر لحظه ممکن است اتفاق بدی در جمعه های اعتراضی ما بیفتد.»

عفو بین الملل مجدداً از جامعه بین المللی میخواهد که مقامات جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهند تا به کمیته حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی موارد نقض حقوق بشر مرتبط با خیزش «زن، زندگی، آزادی»،

دسترسی بی قیدوشرط بدهند.»

cpo333 topstar999 cerah365 cerah365 cerah365 login cerah365 daftar cerah365 link cerah365 link daftar cerah365 link login cerah365 link daftar login cerah365 login cpo333 cpo333 link daftar cerah365 panduan topstar999 alternatif topstar999 slot thailand pg slot slot dubai cpo333 topstar999 cerah365 scatter hitam slot thailand slot pulsa pg slot scatter hitam bir123 slot thailand slot 10k slot pulsa pg slot scatter hitam slot thailand slot 10k slot pulsa pg slot wap cpo333 cpo333 mobile cpo333 android topstar999 wap alternatif topstar999 alternatif cpo333 daftar cpo333 link cpo333 topstar999 topstar999 topstar999 topstar999 topstar999 topstar999 topstar999 topstar999
Warning: Use of undefined constant   - assumed ' ' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haalvsho/public_html/wp-content/themes/sahifa/footer.php on line 1