پنجشنبه , تیر ۲۸ ۱۴۰۳

اعدام ۱۲ زندانی در ۴۸ ساعت گذشته؛۱۱ شهروند بلوچ و یک تبعه افغان در زندانهای ایران با وجود ابهامات قانونی اعدام شدند

به گزارش حال وش/ در ۴۸ ساعت گذشته حال وش موفق شده است تائید بکند ۱۲ نفر از جمله ۱۱ شهروند بلوچ و یک تبعه افغان در زندان های سیستان و‌ بلوچستان و بیرجند اعدام شده اند حال وش همچنین توانسته است هویت ۱۱ تن از دوازده فرد اعدام شده را احراز بکند.

بر اساس اطلاعات رسیده به حال وش درباره جزئیات نحوه اجرای حکم اعدام، موارد مشترکی از «نقض قانون و ابهامات روال قضائی» بر علیه این افراد مشهود بوده است که از جمله آنها میتوان به این موارد اشاره کرد:

«هیچ یک از زندانیان با خانواده خود ملاقات آخر انجام نداده اند و خانواده صرفا برای تحویل گرفتن جنازه بستگان خود فراخوانده شده اند.

برخی از زندانیان همچون حسین گمشادزهی، سعید براهویی و علی براهویی برای اجرای حکم اعدام از زندان محل سکونت خود به زندان مرکزی زاهدان منتقل شده اند.

حداقل یک نفر با وجود دستور قاضی بابت تخصیص دریافت یک درجه تخفیف اعدام شده است.

ماه محرم در تقویم اسلامی به عنوان یک ماه حرام شناخته میشود و پیش از این معمولا به دلیل رعایت کردن حرمت شرعی این ماه اعدام ها در ایران روند نزولی‌ پیدا میکرده است اما این اعدام ها به صورت دسته جمعی اجرا شده اند.

هویت این زندانیان به این شرح است:

حال وش در ۸ و ۹ مرداد خبر داد هشت شهروند زندانی بلوچ بابت اتهامات مواد مخدر و بدون اطلاع خانواده در زندان‌های زاهدان، زابل و بیرجند اعدام شده اند.

۱- «بیدالله گرگیج» ۴۳ ساله فرزند آقا محمد متاهل دارای دو فرزند اهل روستای منزل آب و ساکن زاهدان، اعدام شده در ۸ مردادماه در زندان زاهدان.

۲- «شهسوار شهریاری (پلنگی)» ۵۳ ساله فرزند شاهل متاهل دارای پنج فرزند اهل منطقه دهنه عباس علی واقع در شهرستان ریگان از توابع استان کرمان. تثاعدام شده در تاریخ ۸ مردادماه در زندان زاهدان.

۳- «محمد ارباب» ۳۰ ساله متاهل، دارای یک فرزند دختر، اهل شهر نیمروز افغانستان، اعدام شده در ۸ مردادماه در زندان زابل.

۴- «اسدالله امینی» ۳۲ ساله متاهل، دارای فرزند، بلوچ ساکن ولایت نیمروز افغانستان. اعدان شده در تاریخ ۹ مردادماه در زندان زابل

۵- «سعید براهویی» (معروف به عارف) ۳۸ ساله فرزند حبیب الله متاهل دارای سه فرزند اهل زابل. اعدام شده در تاریخ ۹ مردادماه در زندان زاهدان.

۶- «علی براهویی» (معروف به خان محمد) ۳۹ ساله فرزند رستم متاهل دارای چند فرزند ساکن زابل. اعدام شده در تاریخ ۹ مردادماه در زندان زاهدان.

۷- «خدارحم محمدانی» معروف به لطیف ۵۵ ساله فرزند بهارخان متاهل دارای ۳ فرزند ساکن خیابان امام خمینی زاهدان. اعدام شده در تاریخ ۹ مردادماه در زندان زاهدان.

۸- «فرهاد بادروزه (نارویی) » فرزند خواستی متاهل، دارای دو فرزند دختر، اهل شهرک زهک واقع در بخش جزینک شهرستان زهک. اعدام شده در تاریخ ۹ مردادماه در زندان بیرجند.

علاوه بر این حال وش امروز ۱۰ مرداد ماه ۱۴۰۲، خبر داد سه زندانی بلوچ و یک تبعه افغان که بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر که پیشتر به اعدام محکوم شده بودند در زندان زاهدان بدون اطلاع خانواده به اجرا در آمده است. هویت دو تن از این افراد

۹- «حسین گمشادزهی» ۷۲ ساله فرزند درا، متاهل دارای دو همسر و ۲۳ فرزند ساکن زاهدان و ‌زابل.

۱۰- «یوسف کلبالی» ۳۰ ساله فرزند نوراحمد متاهل دارای سه فرزند اهل روستای ده دراز شهرستان زهک میباشد.

۱۲_ «مسعود اسحاق زهی »۳۰ساله متاهل و دارای ۲ فرزند خردسال، اهل و تبعه افغانستان .

حال وش به صورت جدی نگران است با وجود سکوت جامعه، کشورهای قدرتمند جهان، مجامع بین المللی و رسانه های عمده و پر مخاطب، اعدام شهروندان بلوچ روند افزایشی پیدا بکند.