دوشنبه , ژانویه 30 2023
خبر فوری

اعدام یک زندانی بلوچ در زندان چابهار پس از دوازده سال حبس

به گزارش حال وش/ روز چهارشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی بلوچ از بابت اتهام قتل که پیشتر به اعدام محکوم شده بود در زندان چابهار اجرا شد.

هویت این شهروند بلوچ «نیاز جدگال » فرزند نورمحمد احراز شده است.

به گفته یک منبع مطلع:«نیاز در سال ۹۰ با اتهام قتل در چابهار بازداشت و از آن زمان روز اجرای حکم اعدام در این زندان بسر می‌برده است.

منبع افزود:« یک نفر قتل انجام داده موقع فرار همین نیاز که از هیچی خبر نداشته همین رفیقش که قتل انجام داده بوده بهش زنگ زده بهش گفته برام مشکلی بیش اومده منو برسون مرز نیاز هم مجبور شده طرف رو رسونده و بعدا که بازداشت شده گفتن باید قتل گردن بگیری که چرا متهم فراری دادی و اعدامش کردن بعد ۱۲ سال»۰

لازم به ذکر است که در هفته های اخیر اعدام زندانیان بلوچ در زندان‌های مختلف کشور افزايش نگران کننده‌ای یافته است.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

بازداشت یک شهروند بلوچ توسط نیروهای لباسی شخصی در زاهدان  به گزارش حال وش/ یک شهروند بلوچ روز ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای لباس شخصی در زاهدان پس از ضرب و‌شتم شدید،بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. هویت این شهروند بلوچ «فاروق هاشمزهی» ۲۷ ساله فرزند بنیاد اهل زاهدان احراز شده است. به گفته منابع حال وش:«فاروق روز سه شنبه ۴ بهمن در خیابان خیام توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شده است که تاکنون باوجود پیکیریهای خانواده از وضعیت وی اطلاعی نیست». بنا به گفته شهروندان زاهدانی، طی روزهای اخیر تعداد زیادی از جوانان بلوچ در مناطق مختلف شهر زاهدان توسط نیروهای نظامی ولباس شخصی با خشونت تمام بازداشت شده اند که تا لحظه تنظیم گزارش هیچ اطلاعی از وضعیت شان در دسرس نیست. قابل ذکر است بدنبال اعتراضات اخیر در سیستان و بلوچستان تعداد زیادی از شهروندان و از جمله کودکان زیر ۱۸سال بدون دلیل و برخلاف روال قانونی بازداشت شده اند که از سرنوشت بسیاری اطلاعی در دست نیست.