دوشنبه , ژانویه 30 2023
خبر فوری

اعدام دست کم یک زندانی بلوچ در زندان ایرانشهر

به گزارش حال وش/ سحرگاه امروز ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی بلوچ از بابت اتهام قتل یک مامور نظامی که پیشتر به اعدام محکوم شده بود در زندان ایرانشهر اجرا شد.

هویت این شهروند بلوچ «عبدالله صلاح زهی» متولد ۱ مهرماه ۱۳۵۵، فرزند محمد اهل روستای رونگ‌ شهرستان نیکشهر احراز شده است.

به گفته یک منبع مطلع:« عبدالله در سال ۹۱ با اتهام قتل یک مامور نظامی در ایرانشهر بازداشت و از آن زمان تا روز اجرای حکم اعدام در زندان بسر می‌برده است».

منبع افزود« عبدالله هیچ نقشی در قتل مامور نداشته و تحت شکنجه برایش پرونده سازی کردن، و بدون اطلاع خانواده و ملاقات آخر اعدام شده است».

لازم به ذکر است که در هفته های اخیر اعدام زندانیان بلوچ در زندان‌های مختلف کشور و سیستان و بلوچستان افزايش نگران کننده‌ای یافته است.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

بازداشت یک شهروند بلوچ توسط نیروهای لباسی شخصی در زاهدان  به گزارش حال وش/ یک شهروند بلوچ روز ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای لباس شخصی در زاهدان پس از ضرب و‌شتم شدید،بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. هویت این شهروند بلوچ «فاروق هاشمزهی» ۲۷ ساله فرزند بنیاد اهل زاهدان احراز شده است. به گفته منابع حال وش:«فاروق روز سه شنبه ۴ بهمن در خیابان خیام توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شده است که تاکنون باوجود پیکیریهای خانواده از وضعیت وی اطلاعی نیست». بنا به گفته شهروندان زاهدانی، طی روزهای اخیر تعداد زیادی از جوانان بلوچ در مناطق مختلف شهر زاهدان توسط نیروهای نظامی ولباس شخصی با خشونت تمام بازداشت شده اند که تا لحظه تنظیم گزارش هیچ اطلاعی از وضعیت شان در دسرس نیست. قابل ذکر است بدنبال اعتراضات اخیر در سیستان و بلوچستان تعداد زیادی از شهروندان و از جمله کودکان زیر ۱۸سال بدون دلیل و برخلاف روال قانونی بازداشت شده اند که از سرنوشت بسیاری اطلاعی در دست نیست.