یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

رهایی دو زندانی محکوم به اعدام از بابت اتهام قتل با وساطت مولوی گرگیج در شهرستان گالیکش

به گزارش حال وش/ امروز ۲۶ آبان ۱۴۰۱، دو زندانی محکوم به اعدام که از بابت اتهام قتل ناشی از درگیری طایفه ای که موعد اجرای حکم شان فرا رسیده بود با وساطت مولوی گرگیج و رضایت شاکی از چوبه دار نجات یافتند.

طبق این گزارش، اختلاف و درگیری دو طایفه‌ی بزرگ نارویی و شاهوزهی در استان گلستان پس از ۵ سال، عصر امروز پنجشنبه (۲۶ آبان ۱۴۰۱) با وساطت مولوی گرگیج و بزرگان و ریش سفیدان دو‌ طایفه‌ در مسجد جامع اهل سنت گالیکش به صلح و سازش انجامید.

در این نشست صلح، دو طرف ضمن پذیرفتن صلح و گذشت از خون، با امضای صلح‌نامه ای به پایان دادن اختلافات و عدم اجرای حکم قصاص دو متهم این پرونده رضایت دادند و ‌متعهد شدند که بر مفاد این صلح نامه پایبند باشند و دیگر هیچ اختلاف و نزاعی بین آنان وجود نداشته باشد.

گفتنی‌ست با پادرمياني امروز مولوی گرگيج جهت برقراري صلح و سازش بین این دو طایفه، آمار نجات يافتگان از حكم اعدام در کل کشور با وساطت مستقیم ایشان به ٥١ نفر رسيد که ۲۶ تن از اين افراد، هم‌وطنان شیعه هستند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.