چهارشنبه , مارس 29 2023

اعدام دو زندانی بلوچ در زندان تربت جام

به گزارش حال وش/ سحرگاه دوشنبه ٢٣ آبان ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دو‌ زندانی بلوچ که از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر که پیشتر به اعدام محکوم شده بوند در زندان تربت جام اجرا شد.

هویت این دو شهروند بلوچ «محمدنبی سلیمانی» (ریگی)، ٣١ ساله، فرزند غلام سلطان، مجرد و «عبدالله صوفی» (گلمیر ریگی) فرزند عبدالاحد متاهل و دارای یک فرزند خردسال، هر دو اهل شهرستان صالح آباد از توابع استان خراسان رضوی توسط عنوان است.

این دو زندانی در تاريخ ٢٨ خرداد ماه ٩٨ توسط نیروهای هنگ مرزی در حالی بازداشت شده اند که سوار بر یک خودروی آژانس در حال برگشت به منزل خود بوده‌اند و ماموران بر اساس گزارش‌های دریافتی نادرست آنها را بدون هيچگونه موادی از خودرو پیاده و بازداشت کرده‌اند و چند روز بعد پس از توقیف یک محموله کوچک مواد مخدر، آن را به اسم این دو نفر ثبت کرده‌اند.

این افراد بارها در بازجویی‌ها و در مقابل قاضی اتهامات را رد کرده‌اند اما قاضی «وزیری»، اهل زابل بدون توجه به اظهارات متهمان برای آنها حکم اعدام صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، مسئولان زندان تربت جام در تاریخ ١۶ آبان ماه بدون اطلاع خانواده‌های این زندانیان، قصد اعدام کردن آنها را داشته اند که سایر زندانیان دست به اعتراض زده و این زندان برای ساعاتی شاهد درگیری های گسترده بوده است.

گفتنی است همزمان با موج اعتراضات سراسری در کشور در طی هفته های اخیر اعدام زندانیان در زندانهای کشور و اعدام از جمله شهروندان بلوچ افزایش چشمگیری یافته است.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

کشته شدن دو برادر جوان در چابهار توسط افراد مسلح ناشناس به گزارش حال وش/ بامداد امروز ۷ فروردین ۱۴۰۲، دو برادر جوان بلوچ در مقابل چشمان مادرشان به ضرب گلوله افراد مسلح ناشناسدر چابهار کشته شدند. هویت این دو برادر جوان زیر ۳۰ سال با فامیلی «بامری» فرزندان عبدالنصیر بامری اهل دلگان احراز شده اند. به گفته منابع حال وش:«بامداد امروز ۷ فروردین حوالی ساعت ۳/۵ اتفاق بدی افتاد و‌ چون منزل ما هم داخل بلوار ه معلم هست به محض شنیدنصدای وحشتناک رگبار گلوله که به حدی بلند بود همه بیدار شدن و توی خیابون صدای جیغ  زن میومد حتی مسافرانی که تو پارک چادرزده بودن می دویدن به طرف حادثه که در چهارراه بلوار معلم و زیر دوربین های امنیتی اتفاق افتاد». طبق این گزارش یکی از قربانیان در دم فوت می کند و نفر دیگر در بیمارستان بر اثر شدت جراحات وارده حان خود را از دست دادهاست  گفتنی است این دو برادر به همراه مادر خود به چابهار مسافرت کرده بودند که توسط افراد مسلح ناشناس کشته شدند. قابل ذکر است طبق گزارش سالانه حال وش در سال ۱۴۰۱، ۱۶۷شهروند بلوچ بر اثر شلیک مستقیم و بی ضابطه نیروهای نظامی و ۷۶شهروند توسط افراد مسلح ناشناس که اکثرا سلاح های آنان با مجوز دستگاه های امنیتی هست و خودشان وابسته به این دستگاه هاینظامی هستند جان خود را از دست داده اند.