یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

جزئیات جدید از اعدام دو تن از زندانیان بلوچ در زندان مرکزی زاهدان + تصویر پس از اعدام این دو زندانی

به گزارش حال وش/ روز گذشته ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دو تن از زندانیان بلوچ محبوس در زندان مرکزی زاهدان به نام های “اسحاق آسکانی و راشد آسکانی” به اجراء درآمد. امروز ۱۸ آبان ماه رسانه های حکومتی با یک روز تاخیر و پس از آنکه اعدام آنها توسط خبرگزاری حال وش و دیگر‌ رسانه ها افشاء شد. با نشر یک خبر ضمن تائید اعدام این دو شهروند درباره اتهامات مطرح شده درباره آنها توضیح داده و آنها را از “اعضای گروه جیش العدل” معرفی کرده است.

ادعای حکومت در حالی است که منابع محلی حال وش نزدیک به خانواده این دو قربانی تاکید میکنند این دو فرد نتنها با گروه مسلح جیش العدل‌ ارتباطی نداشته اند بلکه حتی هیچ فعالیت سیاسی نیز نداشته اند.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای راشد آسکانی به خبرنگار حال وش گفته است “راشد اهل شند است شند یک روستا بر روی نوار مرزی قسمت خاک پاکستان است. این افراد برای خرید مواد غذایی به پیشین رفت و آمد داشته اند و کلا رفت و آمد به شهر پیشین مسیرشان بوده است.” بگفته این فرد “بعد از اینکه جیش العدل در منطقه شهر پیشین یک عملیات انجام داد و چند نفر کشته شدند یک ماه یا یک‌و‌نیم ماه بعد این افراد دستگیر شدند”

در همین ارتباط و ‌در واکنش به خبر رسانه های حکومتی و اتهام وابستگی این دو شهروند به سازمان جیش العدل این گروه مسلح با انتشار بیانیه ای به ادعاهای مطرح شده در رسانه های حکومتی واکنش نشان داده و گفته است “این دو شهروند هیچ ارتباطی با این سازمان نداشته اند.” این گروه مسلح بلوچ اتهامات مطرح شده از سوی دستگاه های حکومتی را “کذب” خوانده است.

بر اساس مطالعات گروه خبری حال وش یکی‌ از انگیزه هایی‌که باعث میشود شهروندان عادی بلوچ به نهادهای امنیتی نزدیک بشوند و برای آنها کار‌ بکنند تلاش برای ایجاد حاشیه امن برای انجام دادن فعالیتهای مجرمانه و تسویه حساب شخصی با دیگر شهروندان با استفاده از قدرت افسران نظامی و اطلاعتی-امنیتی است. این موضوع در سیستان و‌ بلوستان قربانیان زیادی گرفته است. اما نهادهای امنیتی برای پیشبرد اهداف خود نسبت به این موضوع بی توجهی میکنند.و از این دست شهروندان به عنوان ابزار برای رسیدن به خواسته های خود استفاده میکند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

مولوی عبدالحمید: کجای دنیا وکیل را احضار و زندانی می کنند وکیل کارش دفاع از حقوق مردم است/ چرا صدای نمایندگان مجلسبرای اعدامها بلند نمی شود؟ حال وش/ مولوی عبدالحمید، در خطبه های خود ضمن انتقاد از احضار وکلای دادگستری گفت: «کجای دنیا وکیل را احضار و زندانیمیکنند. وکیل کارش دفاع از حقوق مردم است. وقتی وکیل را به زندان می اندازید چه کسی جرات میکند از مردم دفاع کند.» امام جمعه زاهدان همچنین درخصوص افزایش شمار اعدام شدگان بیان کرد: «این اعدام های زیاد برای کشور و برای همه ما ضرراست. چرا صدای نمایندگان مجلس بلند نمیشود؟ وقتی وکیل را به زندان میاندازید چه کسی جرات میکند از مردم دفاع کند.» از روزهای آغازین اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ تاکنون، تعداد پر شماری از وکلای دادگستری با برخوردهای قضائی متعددی مواجه شدهاند عادل مقدس، عضو هیات مدیره کانون وکلای بوشهر شمار وکلای احضار شده را بیش از ۱۰۰ نفر عنوان کرد. مولوی عبدالحمید همچنین از عملکرد نمایندگان مجلس ایران بشدت انتقاد کرد و گفت که مجلس باید خانه ملت باشد و وظیفه اش نظارتبر عملکرد حاکمیت و دولتها و نظارت بر اجرای قانون اساسی است و مجلس باید محل تفکرهای مختلف و‌همه اقوام و صاحب نظرهاباشد و افزود نماینده باید مستقل و آزاد باشد و بر اجرای عدالت و حقوق مردم نظارت کنند.» ایشان با اشاره به اعدامهای اخیر از سکوت نمایندگان مجلس انتقاد کرد و گفت: این اعدامهای زیاد برای کشور و برای همه ما ضرر.است چرا صدای نمایندگان مجلس بلند نمی شود؟ وظیفه نمایندگان مجلس این است که بررسی کنند که در بازداشتگاهها چه میگذرد وافزود: صدای موثری از مجلس بلند نمیشود.» مولوی عبدالحمید در ادامه به اعتراضات معلمان بازنشستگان و کارگران و کارمندان اشاره کرد و گفت مردم آرامش خود را از دستدادند؛ هر روز اعتراض است آنچه در ایران میگویند شایسته سالاری دینی» وجود ندارد و فقط کسانی که به حاکمیت وفادار باشند وبرای حاکمیت کار کنند فقط فرصت داده میشود.