یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

با احراز هویت یکی دیگر از اعدام شدگان در زندان مرکزی زاهدان تعداد این زندانیان به سه تن افزایش پیدا کرد

به گزارش حال وش/ سحرگاه روز گذشته ١۵ آبان ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر که پیشتر به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

هویت این زندانی بلوچ “عزیز نارویی” متاهل و دارای فرزند اهل و ساکن زاهدان احراز شده است.

عزیز در سال ٩٩ به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر در شهر زاهدان بازداشت و از دادگاه انقلاب آن شهر به اعدام محکوم شده بود.

گفته می شود در ساعات اولیه بامداد روز یکشنبه مسئولان زندان زاهدان بدون اطلاع قبلی، عزیز را به همراه دو زندانی دیگر بنامهای نعمت الله براهویی و امان الله عالیزهی از خواب بیدار کرده و به آنها اعلام کرده‌اند که قصد اعدام شان را دارند.که گزارش آن پیشتر توسط حال وش منتشر گردیده است.

نزدیکان هر سه این زندانیان در تماس با حال وش گفتند: که آنها از اعدام ابن زندانیان بی اطلاع بوده تا اینکه روز گذشته ۱۵ آبان از زندان تماس گرفته شده و خواسته شده جنازه ها را تحویل بگیرند.

اعدام ‌این زندانیان پس از آن صورت گرفت که روز جمعه ۱۳ آبان مولوی عبدالحمید در خطبه های نماز جنعه زاهدان در مورد اعدام شهروندان از جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

لازم به ذکر است زندان مرکزی زاهدان یکی از مراکز بزرگ نقض حقوق بشر در ایران می‌باشد که پیشتر در لیست تحریم ها قرار گرفته است.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.