سه‌شنبه , مارس 28 2023

بازداشت چهار شهروند از جمله سه دختر کودک دانش آموز بلوچ و یک زن توسط نیروهای امنیتی در زاهدان

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز سه شنبه۱۲ مهرماه مهر ماه ١۴٠١، بدنبال اعتراضات و کشتار مردم در زاهدان نیروهای امنیتی سه دختر کودک بلوچ را بخاطر اعتراض به کشتار مردم زاهدان در مدرسه راهنمایی حضرت مریم و یک زن دیگر را نیز بخاطر اینکه خواستار پیگیری موضوع تجاوز دختر چابهاری بوده ا در زاهدان بازداشت کرده اند.

هویت سه دختر کودک‌ « مریم سالارزهی»۱۵ ساله اهل زاهدان، « معصومه علیزهی» ۱۵ ساله اهل زاهدان، و یک نفر با فامیلی« گرگیج » ۱۵ ساله اهل زاهدان توسط نیروهای امنیتی در مدرسه دخترانه مریم، و هویت زن جوان « فائزه براهویی»۲۳ ساله اهل و ساکن زاهدان احراز شده است.

به گفته یک منبع مطلع با حال وش:«پس از کشتار روز جمعه معترضان توسط نیروهای نظامی در زاهدان روز سه شنبه یک روحانی به مدرسه دخترانه حضرت مریم در منطقه بدرزاهدان رفته و شروع به سخنرانی کرده و در مورد کشتار مردم بی دفاع گفته که معترضان وابسته به گروه های مسلح بودند و به شهدای زاهدان اهانت‌ نموده که همه دانش آموزان حاضر اعتراض کردند که در مراسم سخنرانی این روحانی اختلال بوجود آمده و دقایقی بعد نیروهای امنیتی وابسته به سپاه به مدرسه یورش بردند و این سه دختر کودک بلوچ را بازداشت کرده اند».

همچنین خانم فائزه براهویی روز دوشنبه ۱۱ مهرماه در زاهدان توسط نیروهای امنیتی در حالی که وی فقط خواستار رسیدگی به پرونده تجاوز به دختر ۱۵ ساله بلوچ توسط فرمانده انتظامی شهرستان چابهار بوده و در اعتراضات خیابانی هم شرکت نداشته بازداشت شده است.

تا لحظه تنظیم گزارش از سرنوشت و محل نگهداری این شهروندان اطلاعی در دست نیست و پیگیری خانواده هایشان نیز تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.

قابل ذکر است بدنبال اعتراضات سراسری در کشور و‌ اعتراضات خونین در زاهدان علاوه بر کسته و مجروح شدن صدها تن تعداد زیادی از شهروندان و از جمله کودکان در سیستان‌و بلوچستان نیز بازداشت شده اند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

کشته شدن دو برادر جوان در چابهار توسط افراد مسلح ناشناس به گزارش حال وش/ بامداد امروز ۷ فروردین ۱۴۰۲، دو برادر جوان بلوچ در مقابل چشمان مادرشان به ضرب گلوله افراد مسلح ناشناسدر چابهار کشته شدند. هویت این دو برادر جوان زیر ۳۰ سال با فامیلی «بامری» فرزندان عبدالنصیر بامری اهل دلگان احراز شده اند. به گفته منابع حال وش:«بامداد امروز ۷ فروردین حوالی ساعت ۳/۵ اتفاق بدی افتاد و‌ چون منزل ما هم داخل بلوار ه معلم هست به محض شنیدنصدای وحشتناک رگبار گلوله که به حدی بلند بود همه بیدار شدن و توی خیابون صدای جیغ  زن میومد حتی مسافرانی که تو پارک چادرزده بودن می دویدن به طرف حادثه که در چهارراه بلوار معلم و زیر دوربین های امنیتی اتفاق افتاد». طبق این گزارش یکی از قربانیان در دم فوت می کند و نفر دیگر در بیمارستان بر اثر شدت جراحات وارده حان خود را از دست دادهاست  گفتنی است این دو برادر به همراه مادر خود به چابهار مسافرت کرده بودند که توسط افراد مسلح ناشناس کشته شدند. قابل ذکر است طبق گزارش سالانه حال وش در سال ۱۴۰۱، ۱۶۷شهروند بلوچ بر اثر شلیک مستقیم و بی ضابطه نیروهای نظامی و ۷۶شهروند توسط افراد مسلح ناشناس که اکثرا سلاح های آنان با مجوز دستگاه های امنیتی هست و خودشان وابسته به این دستگاه هاینظامی هستند جان خود را از دست داده اند.