چهارشنبه , مارس 29 2023

عفو بین الملل: حداقل 23 کودک در سرکوب وحشیانه تظاهرات جوانان بدون در ایران کشته شدند

عفو بین الملل در مورد کشتار کودکان در اعتراضات ایران توسط نیروهای امنیتی بیانیه ای به زبان انگلیسی منتشر کرد که ترجمه آن به شرح زیر است

13 اکتبر 2022

ایران: حداقل 23 کودک در سرکوب وحشیانه تظاهرات جوانان بدون مجازات کشته شدند

قتل غیرقانونی دست‌کم 23 کودک توسط نیروهای امنیتی ایران، عزم مرگبار مقامات برای سرکوب اعتراضات گسترده و جاری را که با مرگ مهسا (ژینا) امینی 22 ساله در 16 سالگی در بازداشت آغاز شد، روشن‌تر کرد. عفو بین الملل امروز گفت که سپتامبر و به آنچه بسیاری در ایران می گویند یک قیام گسترده تر علیه نظام جمهوری اسلامی است، تبدیل شد.

این سازمان در بیانیه ای مفصل اسامی و شرایط مربوط به قتل 23 کودک را در نتیجه زور غیرقانونی در جریان اعتراضات از 20 سپتامبر تا 30 سپتامبر 2022 فهرست می کند. قربانیان شامل 20 پسر بین 11 تا 17 سال بودند. و سه دختر که دو تای آنها 16 ساله و یکی 17 ساله بودند. بیشتر پسران توسط نیروهای امنیتی با شلیک غیرقانونی گلوله واقعی به سمت آنها کشته شدند. دو پسر پس از شلیک گلوله های فلزی از فاصله نزدیک جان باختند و سه دختر و یک پسر نیز پس از ضرب و شتم مهلک توسط نیروهای امنیتی جان باختند.

کودکان 16 درصد از مرگ و میر کلی معترضان و تماشاگران ثبت شده توسط عفو بین الملل را تشکیل می دهند. این سازمان تاکنون اسامی و مشخصات 144 مرد، زن و کودک کشته شده توسط نیروهای امنیتی ایران را بین 19 سپتامبر تا 3 اکتبر ثبت کرده است. قربانیان ثبت شده محدود به کسانی هستند که سازمان تاکنون نام آنها را شناسایی کرده است. این سازمان به تحقیقات خود در مورد قتل های گزارش شده ادامه می دهد و معتقد است که تعداد کشته ها بیشتر است.

«نیروهای امنیتی ایران در تلاش برای درهم شکستن روحیه مقاومت در میان جوانان شجاع کشور، دست‌کم دوجین کودک را به قتل رسانده‌اند. اگر جامعه جهانی یک فرد بود، چگونه به چشم این کودکان و والدینشان نگاه می کرد؟ هبا مرایف، مدیر منطقه‌ای عفو بین‌الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا، گفت: این کشور با شرمندگی نسبت به انفعال خود در برابر مصونیت فراگیر مقامات ایرانی به خاطر جنایات سیستماتیک و نقض فاحش حقوق بشر از آن برخوردار است.

مقامات ایرانی مکرراً همه درخواست‌ها برای توقف استفاده غیرقانونی از زور و محاکمه افراد مسئول قتل‌های غیرقانونی، ناپدید شدن اجباری، شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها با معترضان، تماشاچیان و افراد محروم از آزادی را نادیده گرفته‌اند. بهای این معافیت سیستماتیک با جان انسان ها از جمله کودکان پرداخت می شود. کشورهای عضوی که در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شرکت می‌کنند باید فوراً یک جلسه ویژه برگزار کنند و قطعنامه‌ای برای ایجاد یک مکانیسم مستقل بین‌المللی تحقیق و پاسخگویی درباره ایران اتخاذ کنند.»

ده نفر از کودکان قربانی ثبت شده متعلق به اقلیت مظلوم بلوچ ایران بودند که در مرگبارترین روز سرکوب، 8 مهرماه، در زاهدان، استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای امنیتی کشته شدند. شواهد جمع آوری شده توسط عفو بین الملل نشان می دهد که حداقل هفت تن از کودکان کشته شده در زاهدان از ناحیه قلب، سر یا سایر اعضای حیاتی مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند.

به گفته منابع آگاه و شواهد سمعی و بصری بررسی شده توسط این سازمان، یکی از آنها به نام جواد پوشه، 11 ساله، در جریان سرکوب خشونت آمیز تظاهراتی که پس از آن در جریان بود، با شلیک گلوله های جنگی توسط نیروهای امنیتی از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت در نماز جمعه بیرون یک کلانتری و نزدیک یک نمازخانه بزرگ که گلوله از گونه راستش خارج شد و یک سوراخ بزرگ ایجاد کرد.

13 کودک باقی مانده در استان های تهران (5)، آذربایجان غربی (4)، البرز (1)، کرمانشاه (1)، کهگیلویه و بویراحمد (1) و زنجان (1) کشته شدند. دو تن از کودکان کشته شده از ملیت افغانستان بودند که یک پسر 14 ساله به نام محمدرضا سروری و یک دختر 17 ساله به نام ستاره تاجیک بودند.

مقاماتی که اخبار نادرست را منتشر می کنند

در تاریخ 7 مهرماه وکیل محمدرضا سروری که در جریان تظاهرات روز 21 شهریور در شهر ری استان تهران به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شد، نسخه‌ای از گواهی دفن کودک را در فضای مجازی منتشر کرد که در آن علت مرگ این کودک ذکر شده است. “خونریزی و خرد شدن بافت مغز” ناشی از “اصابت گلوله تندرو”. این وکیل دادگستری نوشت که با توجه به انتشار روایت‌های نادرست توسط مقامات در رسانه‌های دولتی و از طریق اظهارات مقامات که مرگ کودکان کشته شده توسط نیروهای امنیتی را به “خودکشی” نسبت می‌دهند، خود را موظف می‌داند که سند رسمی را به اشتراک بگذارد.

نیروهای امنیتی در جریان تظاهرات ۲۸ شهریور در تهران، هم گلوله‌های فلزی و هم گلوله‌های جنگی را به سمت امیرمهدی فرخی‌پور ۱۷ ساله شلیک کردند. به گفته منابع آگاه، وی بر اثر اصابت گلوله به قفسه سینه جان خود را از دست داده است، در حالی که ماموران اطلاعاتی پدرش را مجبور به ضبط ویدئویی مبنی بر مرگ پسرش در تصادف رانندگی کرده و تهدید کرده اند که در صورت امتناع دخترانش را خواهد کشت یا به آنها آسیب می رساند.

از دیگر نمونه‌های تلاش‌های دولتی می‌توان به موارد دو دختر 16 ساله به نام‌های نیکا شاکرمی و سارینا اسماعیل زاده اشاره کرد که پس از ضرب و شتم نیروهای امنیتی به سرشان کشته شدند. نیروهای اطلاعاتی و امنیتی خانواده‌های دختران را مورد آزار و اذیت و ارعاب شدید قرار داده‌اند تا آنها را مجبور به ضبط بیانیه‌های ویدئویی کنند که روایت رسمی را تکرار می‌کند که فرزندانشان با پریدن از پشت بام «خودکشی» کرده‌اند.

آخرین موج کشتارهای اعتراضی ریشه در بحران عمیق مصونیت سیستماتیک برای جدی‌ترین جنایات تحت قوانین بین‌المللی دارد که مدت‌هاست در ایران حاکم است و با توجه به گستردگی و شدت نقض‌های حقوق بشر در گذشته و جاری، به اندازه کافی وجود نداشته است. توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح شد. برای جمع‌آوری، تجمیع، حفظ و تجزیه و تحلیل شواهد مربوط به جدی‌ترین جنایات تحت قوانین بین‌المللی ارتکابی در ایران و سایر موارد نقض جدی حقوق بشر به گونه‌ای که با استانداردهای عمومی پذیرش در دادرسی کیفری مطابقت داشته باشد، به یک مکانیسم تحقیقاتی و پاسخگویی بین‌المللی نیاز فوری است. برای کمک به تحقیقات و تعقیب مظنونین به مسئولیت کیفری.

«مقامات ایران به طور سیستماتیک خانواده‌های قربانیان را مورد آزار و اذیت و ارعاب قرار می‌دهند تا این حقیقت را پنهان کنند که خون کودکان در دستانشان است. هبه مرایف گفت: این روش‌های نفرت‌انگیز بیشتر بر مقیاس و فسق سرکوب مقامات ایرانی تأکید می‌کند و مدرک بیشتری ارائه می‌دهد که همه راه‌های حقیقت و عدالت در سطح داخلی بسته است.

عفو بین‌الملل فاش کرده است که بالاترین نهاد نظامی ایران به فرماندهان نیروهای مسلح در تمام استان‌ها دستور داده است تا با معترضانی که در پی کشته شدن مهسا (ژینا) امینی به دست پلیس اخلاق ایران به خیابان‌ها آمده‌اند، «مقابله شدید» کنند. این سازمان استفاده گسترده و ناموجه از نیروی کشنده و سلاح گرم توسط نیروهای امنیتی ایران را که یا قصد کشتن معترضان را داشتند یا باید با اطمینان معقولی می دانستند که استفاده از آنها از استفاده از سلاح گرم منجر به مرگ می شود.

مقامات ایرانی قبلاً به اعتراضات با الگوهای مشابه استفاده غیرقانونی از زور، از جمله نیروی کشنده واکنش نشان داده‌اند، که برای مثال منجر به کشته شدن صدها معترض و تماشاچی، از جمله حداقل 21 کودک، در تظاهرات نوامبر 2019 شد.

کودکان در جریان تظاهرات جوانان ضد تشکیلات

13 اکتبر 2022 شماره فهرست: MDE 13/6104/2022

بچه های ایران

سرکوب وحشیانه بی امان مقامات ایرانی در مورد آنچه که بسیاری در ایران آن را خیزش مردمی مداوم علیه نظام جمهوری اسلامی می دانند، شامل حمله همه جانبه به کودکان معترض است که شجاعانه در جستجوی آینده ای بدون سرکوب سیاسی و نابرابری به خیابان ها آمده اند. از زمان فوران قیام در 16 سپتامبر 2022، نیروهای امنیتی ایران با مصونیت مطلق حداقل 23 کودک را به قتل رسانده و تعداد زیادی را مجروح کرده اند تا روحیه مقاومت در میان جوانان کشور را در هم بشکنند و به هر قیمتی سیطره آهنین خود را بر قدرت حفظ کنند. .

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

کشته شدن دو برادر جوان در چابهار توسط افراد مسلح ناشناس به گزارش حال وش/ بامداد امروز ۷ فروردین ۱۴۰۲، دو برادر جوان بلوچ در مقابل چشمان مادرشان به ضرب گلوله افراد مسلح ناشناسدر چابهار کشته شدند. هویت این دو برادر جوان زیر ۳۰ سال با فامیلی «بامری» فرزندان عبدالنصیر بامری اهل دلگان احراز شده اند. به گفته منابع حال وش:«بامداد امروز ۷ فروردین حوالی ساعت ۳/۵ اتفاق بدی افتاد و‌ چون منزل ما هم داخل بلوار ه معلم هست به محض شنیدنصدای وحشتناک رگبار گلوله که به حدی بلند بود همه بیدار شدن و توی خیابون صدای جیغ  زن میومد حتی مسافرانی که تو پارک چادرزده بودن می دویدن به طرف حادثه که در چهارراه بلوار معلم و زیر دوربین های امنیتی اتفاق افتاد». طبق این گزارش یکی از قربانیان در دم فوت می کند و نفر دیگر در بیمارستان بر اثر شدت جراحات وارده حان خود را از دست دادهاست  گفتنی است این دو برادر به همراه مادر خود به چابهار مسافرت کرده بودند که توسط افراد مسلح ناشناس کشته شدند. قابل ذکر است طبق گزارش سالانه حال وش در سال ۱۴۰۱، ۱۶۷شهروند بلوچ بر اثر شلیک مستقیم و بی ضابطه نیروهای نظامی و ۷۶شهروند توسط افراد مسلح ناشناس که اکثرا سلاح های آنان با مجوز دستگاه های امنیتی هست و خودشان وابسته به این دستگاه هاینظامی هستند جان خود را از دست داده اند.