یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

در اثر شلیک مستقیم هلیکوپتر نظامی به یک خودرو در شمال زاهدان ۴ شهروند بی دفاع کشته شدند

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز گذشته ۱۰ مهرماه ۱۴۰۱، شلیک راکتی نیروهای نظامی با هلیکوپتر به یک خودرو در حال حرکت در شمال زاهدان ۴ شهروند بی دفاع کشته شدند.

هویت این چهار شهروند که نسبت خویشاوندی خانوادگی با هم داشتند «مرتضی حسن زئی، ذوالفقار حسن زئی، آرمان حسن زئی و محمود حسن زئی» توسط حال وش احراز شده است.

طبق اطلاعات رسیده به حال وش، خودروی این شهروندان در نواحی سمال زاهدان در اثر شلیک مستقیم هلیکوپتر هدف قرار گرفته و چهار سرنشین آن کشته شدند.

همچنین روز گذشته ۱۰ نفر دیگر از شهروندان بلوچ در زاهدان توسط نیروهای لباس شخصی در اثر شلیک مستقیم در سطح شهر کشته و زخمی شدند.

قابل ذکر است پس از کشتار روز جمعه خونین مردم زاهدان هلیکوپترهای نظامی جمهوری اسلامی بصورت مداوم شبانه روز در آسمان زاهدان در حال گشت زنی هستند و به صورت کورکورانه به سمت شهروندان شلیک می کنند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.