یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

وحید ترکش، هنرمند بلوچ پس از تهدید توسط اطلاعات : «این وظیفه انسانی من هست که از مظلوم دفاع کنم»

به گزارش خبرگزاری حال وش/ وحید ترکش هنرمند و خواننده مردمی بلوچ که در اعتراض به تجاوز به دختر بلوچ واکنش نشان داده بود، توسط اطلاعات تهدید شده است.

این هنرمند مردمی در استوری اینستاگرام خود گفت: «ماموران اداره اطلاعات در یک تماس تلفنی به طور مختصر به بنده گفتند که اگر هنرمند و خواننده نبودید تو را به دادگاه می کشاندیم.»

آقای ترکش می گوید که ماموران اداره اطلاعات از وی خواسته‌اند تا از فعالیت های خود دست بکشند و مردم را به آرامش دعوت کنند.

این هنرمند مردمی گفته است که بنده تضمین جان کسی را نمی‌دهم و از کسی نمی خواهم که برای اعتراض به خیابان نرود و دفاع از مظلوم وظیفه انسانی من است.

آقای ترکش در پایان استوری اینستاگرام خود یادآور شده است: «اگر متجاوزان به دختران ایرانشهر به سزای اعمال خود می رسیدند و محاکمه می‌شدند قسم می‌خورم در خیابان رفته و مردم را به آرامش دعوت می‌کردم.»

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.