یکشنبه , اکتبر 2 2022
خبر فوری

هشدار عفو بین الملل نسبت به تداوم سرکوب خونین معترضان در ایران

به گزارش خبرگزاری حال وش/ امروز ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۱، سازمان «عفو بین‌الملل»، در بیانیه‌ای نسبت به تداوم سرکوب‌‌های خونین معترضان در ایران، هشدار داد.

🟡عفو بین‌الملل اعلام کرد که رهبران جهان که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور دارند باید فورا از درخواست تاسیس یک مکانیسم مستقل تحقیقاتی و پاسخگویی بین‌المللی برای رسیدگی به بحران مصونیت ناقضان حقوق بشر از مجازات در ایران، حمایت کنند. این بحران بار دیگر در مرگ در بازداشت مهسا (ژینا) امینی ۲۲ ساله و به گلوله بستن معترضان که تا پایان روز ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) حال حداقل ۸ کشته و صدها زخمی به جا گذشته متبلور شده است.*

🟡نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در حال سرکوب خشونت‌بار اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیزی هستند که از زمان مرگ مهسا امینی در ۲۵ روز شهریور آغاز شده است. مهسا امینی چند روز پس از دستگیری خشونت‌آمیز توسط گشت ارشاد تحت عنوان رعایت ‌نکردن قوانین تبعیض‌آمیز حجاب اجباری جان باخت. بر اساس شواهد گردآوری شده از سوی عفو بین‌الملل، نیروهای امنیتی در اقداماتی غیرقانونی از گلوله‌های ساچمه‌ای شکاری و دیگر پرتابه‌های فلزی، گاز اشک‌آور، ماشین‌های آب‌پاش و ضرب‌و‌شتم با باتوم برای متفرق‌ کردن معترضان استفاده کرده‌اند.

🟡عفو بین‌الملل مرگ ۶ مرد، یک زن و یک کودک را در جریان اعتراضات روزهای ۲۸ و ۲۹ شهریور در استان‌های کردستان (۴)، کرمانشاه (۲) و آذربایجان غربی (۱) ثبت کرده است. حداقل چهار نفر از آن‌ها بر اثر جراحات ناشی از شلیک از فاصله نزدیک گلوله‌های ساچمه‌ای از سوی نیروهای امنیتی جان باخته‌اند.

🟡حداقل دو نفر نیز بینایی‌شان را در یک یا هر دو چشم از دست داده‌اند. صدها نفر دیگر، از جمله کودکان، به دلیل استفاده غیرقانونی از گلوله‌های شکاری ساچمه‌ای و مهمات دیگر، صدمات دردناکی را متحمل شده‌اند که از نظر حقوقی شکنجه یا سایر رفتارها و مجازات‌های بیرحمانه و غیرانسانی محسوب می‌شود.

🟡دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، گفت: «فوران خشم و همدلی جهانی در مورد مرگ مهسا امینی باید با گام‌های محکم از سوی جامعه بین‌المللی برای مقابله با بحران مصونیت سازمان‌یافته ناقضان حقوق بشر از مجازات در ایران همراه شود. این بحران موجب شده که ارتکاب شکنجه‌، اعدام فراقضایی و دیگر موارد قتل‌ در ابعاد گسترده توسط مقامات ایران هم در پشت دیوار زندان‌ها و هم در جریان اعتراضات خیابانی بی‌وقفه ادامه یابد.»

🟡«دور تازه‌ی سرکوب وحشیانه اعتراضات از سوی مقامات ایران با سخنرانی ابراهیم رئیسی در سازمان ملل همزمان شده است. این واقعیت که علیرغم وجود شواهدی معتبر مبنی بر دست ‌داشتن او در جنایات علیه بشریت، به او هم‌چنان در عرصه بین‌المللی تریبون داده می‌شود یادآور تأثیر مخرب کوتاهی مکرر کشورهای عضو سازمان ملل در مقابله با مصونیت از مجازات برای جنایات سهمگین در ایران است.»

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

جزئیات حادثه جمعه خونین زاهدان از زبان مولوی عبدالحمید

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز گذشته ۹ مهرماه ۱۴۰۱، مولانا عبدالحمید ضمن تشریح واقعیت …