یکشنبه , اکتبر 2 2022
خبر فوری

بیانیۀ مولوی عبدالحمید پیرامون حادثۀ جان‌باختن «مهسا امینی» و تأکید بر واکاوی اسباب خشم عمومی

به گزارش خبرگزاری حال وش/ مولوی عبدالحمید با صدور بیانیه‌ای ضمن اشاره به جان‌باختن «مهسا امینی»، دختر جوان کردستانی که در بازداشت پلیس جانش را از دست داد، بر ضرورت واکاوی اسباب نارضایتی عمومی و علت واکنش شدید جامعه به این حادثه تأکید کردند. ایشان ضمن ابراز همدردی با بازماندگان خانم امینی، «تشکیل کمیتۀ حقیقت‌یاب مستقل و برخورد جدی با مقصران حادثه» و «تغییر رویۀ ناکارآمد فعلی» را در این بیانیه پیشنهاد کردند.

بخش هایی از متن بیانیۀ ایشان به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

حادثۀ غم‌انگیز و شوک‌آور جان‌باختن بانوی کردستانی در تهران که گشت ارشاد نیروی انتظامی اقدام به بازداشت او کرده بود، احساسات عموم مردم را شدیدا جریحه‌دار کرده و مردم را شوکه کرده است. با توجه به اظهارات والدین مرحومه مبنی بر عدم سابقۀ بیماری و نظرات برخی کارشناسان پزشکی، لازم است یک کمیتۀ مستقل حقیقت‌یاب در این‌باره تشکیل شود و نتایج تحقیقات به‌صورت شفاف به اطلاع عموم رسانده شود و با مقصران حادثه، برخورد جدی و قانونی صورت بگیرد.

واکنش خشم‌آلود مردم و اقشار مختلف جامعه به این حادثه نیازمند آسیب‌شناسی جدی است. به نظر بنده، یک نارضایتی عمومی بین مردم دیده می‌شود؛‌ تشدید مشکلات اقتصادی، اختلاس‌های کلان و میلیاردی در بعضی نهادهای حکومتی، افزایش اعدام‌های متهمان پرونده‌های قاچاق مواد مخدر، برخورد خشن با مظنونان و متهمان، جان‌باختن برخی از مظنونان و زندانیان در بازداشت‌گاه‌ها و زندان‌ها و تشدید فشارهای مذهبی بر اقلیت‌ها از جمله عوامل بروز این حجم از خشم و رادیکال شدن شعارهای اعتراضی است.

در سیستان‌وبلوچستان که مردم با مشکلات مضاعفی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، معیشت به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم تبدیل شده است؛ با این حال وقتی عده‌ای برای به دست آوردن لقمه نانی به سوخت‌بری روی می‌آورند، بعضا با گلوله‌های مأموران کشته می‌شوند و در آتش می‌سوزند. وضعیتی مشابه برای کولبران در مناطق کُردنشین حاکم است.

نباید برای جلوگیری از یک منکر، مأموران مرتکب چندین منکر و کار حرام دیگر بشوند. چه بسا مأموران مرد با زنان و دختران مردم برخورد فیزیکی می‌کنند که خود امری منکر و خلاف شرع است.

امید است مسئولین محترم پس از حادثۀ جان‌‌باختن خانم امینی در تهران و بروز اعتراضات مردمی به این رویداد ناگوار، فکری جدی برای رفع مشکلات و ایجاد تغییرات اساسی در کشور بردارند.

در پایان، بر خود لازم می‌دانم همدردی و تسلیت خود را با عموم مردم، مخصوصا هم‌میهنان عزیز کُرد و خانواده و بازماندگان خانم امینی اعلام بدارم.

(۲۹ شهریورماه ۱۴۰۱)

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

جزئیات حادثه جمعه خونین زاهدان از زبان مولوی عبدالحمید

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز گذشته ۹ مهرماه ۱۴۰۱، مولانا عبدالحمید ضمن تشریح واقعیت …