دوشنبه , نوامبر 28 2022

اجرای حکم اعدام دو زندانی امنیتی ، سیاسی بلوچ از جمله یک کودک مجرم در زندان زاهدان

حکم اعدام دو زندانی سیاسی امنیتی بلوچ از جمله یک کودک مجرم در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

تکمیلی/

به گزارش خبرگزاری حال وش/ سحرگاه امروز ۱۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دو زندانی سیاسی امنیتی، بلوچ از جمله یک کودک مجرم که پیشتر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی زاهدان به اجرا در آمد.

طبق گزارش یک منبع مطلع، هویت این دو زندانی با مشخصات شناسنامه ای « محسن قنبرزهی» معروف به (نصرالله)کودک مجرم، فرزند جمان متولد شهریورماه ۱۳۷۵، مجرد اهل و ساکن روستای شندک از توابع زاهدان و‌ « عین الله قنبرزهی» فرزند عبدالرحمن متولد ۱۳۶۸، متاهل و دارای چهار فرزند اهل و ساکن روستای شندک از توابع زاهدان توسط حال وش احراز شده است.

گفته می شود محسن معروف به( نصرالله) کودک مجرم در زمان بازداشت ۱۶ سال سن داشته است.

این دو زندانی روز پنجشنبه ۱۰ شهریور ماه به سلول انفرادی زندان زاهدان منتقل و شده و روز جمعه ۱۱ شهریورماه آخرین ملاقات و دیدار قبل از اعدام را با خانواده های شان داشته اند.

بنا به گفته یک منبع مطلع، عین الله و محسن (نصرالله) که نسبت فامیلی دایی و خواهرزادگی با هم دارند در سال ۹۱ با اتهامات «امنیتی و همکاری با گروه های ضد نظام و اقدام علیه امنیت ملی، و قتل سه مامور نظامی بازداشت شده بودند و از دادگاه انقلاب زاهدان با ریاست قاضی (مهدویان ) به اعدام محکوم‌ شده اند.

گفته می شود، این دو زندانی در زمان بازداشت در سلول های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان به شدت مورد شکنجه قرار گرفته اند ‌و از حق دسترسی به وکیل محروم و از تماس با خارج از بازداشتگاه نیز محدود بوده که بعد از انتقال به زندان زاهدان انوان داشتند که تحت فشار شکنجه وادار به اعتراف علیه خودشان شده اند.

پیشتر و در سال ۱۳۹۸ این دو زندانی به همراه شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان زاهدان با انتشار نامه‌ای که خبرگزاری های حقوق بشری و اطلس زندانهای ایران آن را منتشر کرده به نقض حقوق بشر در زندان اشاره داشتند و روش‌های شکنجه‌های فیزیکی در بندهای امنیتی زاهدان را ذکر کردند. در این نامه ضمن نام بردن چند تن از زندانیانی که در بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان تحت شکنجه قرار گرفته‌اند به بیان نوع شکنجه‌ها در بازداشتگاه سپاه پرداختند؛ آن‌ها نوشته‌اند که چند زندانی بلوچ در بازداشتگاه سپاه این شهر به طور متداوم به مدت هفت ماه با دستبند و پابند نگهداری شده‌اند. آویزان کردن متهمان از پا که ساعت‌ها به طول می‌انجامید از دیگر روش‌های شکنجه‌ای است که نگارندگان این نامه مدعی شده‌اند که توسط اطلاعات سپاه صورت گرفته است. در این نامه آمده است که ماموران سپاه، به قصد دریافت اعترافات اجباری، عین‌الله قنبرزهی را از گردن به پایین در خاک قرار داده‌اند. در این نامه آمده است که این متهم نیز به روش‌های مذکور، توسط سپاه زاهدان تحت شکنجه قرار گرفته است.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

احراز هویت یکی دیگر از زندانیان اعدام شده در زندان مرکزی زاهدان

به گزارش حال وش/ سحرگاه امروز یکشنبه ۷ آذرماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی بلوچ …