یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

انتقال دو زندانی امنیتی ، سیاسی بلوچ از جمله یک کودک مجرم به سلول انفرادی زندان زاهدان جهت اجرای حکم اعدام

دو زندانی سیاسی امنیتی بلوچ از جمله یک کودک مجرم به سلول انفرادی زندان زاهدان جهت اجرای حکم اعدام انتقال شدند.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز گذشته ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، دو زندانی سیاسی امنیتی، بلوچ از جمله یک کودک مجرم به سلول انفرادی زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم اعدام انتقال شدند.

طبق گزارش یک منبع مطلع، هویت این دو زندانی با مشخصات شناسنامه ای « محسن قنبرزهی» معروف به (نصرالله)کودک مجرم، فرزند جمان متولد شهریورماه ۱۳۷۵، مجرد اهل و ساکن روستای شندک از توابع زاهدان و‌« عین الله قنبرزهی» فرزند عبدالرحمن متولد ۱۳۶۸، متاهل و دارای چهار فرزند خردسال اهل و ساکن روستای شندک از توابع زاهدان توسط حال وش احراز شده است.

گفته می شود محسن معروف به( نصرالله) کودک مجرم در زمان بازداشت ۱۶ سال سن داشته است.

این دو زندانی روز پنجشنبه ۱۰ شهریور ماه به سلول انفرادی زندان زاهدان منتقل و شده و امروز جمعه ۱۱ شهریورماه آخرین ملاقات و دیدار قبل از اعدام را داشته اند.

بنا به گفته یک منبع مطلع، عین الله و محسن(نصرالله) که نسبت فامیلی دایی و خواهرزادگی با هم دارند در سال ۹۱ با اتهامات «امنیتی و همکاری با گروه های ضد نظام و اقدام علیه امنیت ملی، بازداشت شده بودند و از دادگاه انقلاب زاهدان با ریاست قاضی (مهدویان ) به اعدام محکوم‌ شده اند.

این دو زندانی در زمان بازداشت در سلول های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان به شدت مورد شکنجه قرار گرفته اند ‌و از حق دسترسی به وکیل محروم و از تماس با خارج از بازداشتگاه نیز محدود بوده اند.

پیشتر و در سال ۱۳۹۸ این دو زندانی به همراه شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان زاهدان با انتشار نامه‌ای به نقض حقوق بشر در زندان زاهدان اشاره داشتند و روش‌های شکنجه‌های فیزیکی در بندهای امنیتی زاهدان را ذکر کردند. در این نامه ضمن نام بردن چند تن از زندانیانی که در بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان تحت شکنجه قرار گرفته‌اند به بیان نوع شکنجه‌ها در بازداشتگاه سپاه پرداختند؛ آن‌ها نوشته‌اند که چند زندانی بلوچ در بازداشتگاه سپاه این شهر به طور متداوم به مدت هفت ماه با دستبند و پابند نگهداری شده‌اند. آویزان کردن متهمان از پا که ساعت‌ها به طول می‌انجامید از دیگر روش‌های شکنجه‌ای است که نگارندگان این نامه مدعی شده‌اند که توسط اطلاعات سپاه صورت گرفته است. در این نامه آمده است که ماموران سپاه، به قصد دریافت اعترافات اجباری، عین‌الله قنبرزهی را از گردن به پایین در خاک قرار داده‌اند. در این نامه آمده است که این متهم نیز به روش‌های مذکور، توسط سپاه زاهدان تحت شکنجه قرار گرفته است.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

انتقال دستکم ۶ زندانی از جمله یک زندانی بلوچ به سلول انفرادی جهت اجرای حکم …