جمعه , دسامبر 2 2022

با احراز هویت یک زندانی بلوچ‌ اعدام شده دیگر در زندان بندرعباس تعداد اعدامیان به دو تن افزایش پیدا کرد.

تکمیلی/

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز گذشته ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، با احراز هویت یک زندانی بلوچ دیگر تعداد اعدامیان روز گذشته در زندان مرکزی بندرعباس به دو تن افزایش پیدا کرد.

طبق این‌گزارش هویت این زندانی « سعید سابکی» ۲۷ ساله فرزند میردر، متاهل و دارای سه فرزند خردسال، اهل و ساکن محمد آباد ایرانشهر توسط حال وش احراز شده است.

بنا به گفته یک منبع مطلع، سعید سابکی به همراه اسماعیل برگریزان در سال ۹۷ در پرونده مشترک با اتهام مرتبط با (مواد مخدر) در بندر عباس بازداشت و از دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بودند.

پیشتر حال وش؛ هویت زندانی بلوچ« اسماعیل برگریزان‌» فرزند ملک، ۲۸ ساله، متاهل و دارای یک فرزند خردسال اهل و ساکن محمد آباد ایرانشهر را در یک گزارش احراز نموده است.

گفته می شود روز جمعه ۴ شهریورماه این زندانیان به سلول انفرادی انتقال شده بودند و‌ روز شنبه ۵ شهریور خانواده های این دو زندانی آخرین ملاقات و دیدار قبل از اعدام را با آنان داشته اند.

لازم به ذکر است، طبق گزارش سازمان حقوق بشر ایران، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۳۴۶ نفر در کشور اعدام شدند که دستکم ۱۰۳ نفر از شهروندان بلوچ بوده اند که در ایران اعدام شده‌اند که نزدیک به ۳۰ درصد کل اعدام‌ها را در بر می‌گیرد. این در حالیست که شهروندان بلوچ ۵ درصد کل جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.

‎ همچنین گزارش عفو بین الملل در مورخه ۴ مرداد ماه ۱۴۰۱،

‎حداقل ۶۵ نفر، یعنی (۲۶ درصد) از اعدام‌شدگان سال ۲۰۲۲ متعلق به اقلیت تحت ستم بلوچ بوده‌اند، اقلیتی که حدود ۵ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند. بیش از نیمی از آن‌ها (۳۸ نفر) به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

کشته شدن یک روحانی بلوچ با تیراندازی افراد مسلح در مهرستان

به گزارش حال وش/ شامگاه امروز ۷ آذرماه ۱۴۰۱، امام جمعه روستای کوران و مدرس …