دوشنبه , نوامبر 28 2022

اعدام دو زندانی از جمله یک شهروند بلوچ و یک تبعه افغانستان در زندان عادل آباد شیراز

حکم اعدام دو زندانی از جمله یک شهروند بلوچ و یک تبعه افغانستان با اتهام (مواد مخدر) در زندان عادل آباد شیراز اجرا شد.

به گزارش‌خبرگزاری حال وش/ امروز ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، سحرگاه امروز حکم اعدام دو زندانی از جمله یک شهروند بلوچ و یک تبعه افغانستان از بابت اتهام مرتبط با (مواد مخدر) که پیشتر به اعدام محکوم شده بودند در زندان عادل آباد شیراز اجرا شد.

طبق این گزارش هویت این زندانیان «رحیم قنبرزهی» معروف به (غنی رودینی) فرزند غلامشاه، ۴۰ ساله متاهل و دارای سه فرزند اهل و ساکن زاهدان، و « مجتبی خادمی نژاد» حدودا ۳۷ ساله تبعه افغانستان، توسط حال وش احراز شده است.

به گفته یک منبع مطلع، رحیم قنبرزهی در سال ۹۶ از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر در شهر فسا بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل و از دادگاه انقلاب شیراز به اعدام محکوم شده و مجتبی خادمی نژاد نیز با اتهام مواد مخدر در سال ۹۶ در شیراز بازداشت و از دادگاه انقلاب آن شهر به اعدام محکوم شده است.

منبع افزود؛ خانواده زندانی بلوچ رحیم قنبرزهی به علت دوری مسافت راه چند ساعت قبل از اجرای حکم اعدام وی به شیراز رسیدند اما مسئولان زندان اجازه ندادند تا آخرین دیدار و ملاقات قبل از اعدام را با رحیم داشته باشند.

منبع تصریح کرد، خانواده رحیم از طبقه مستضعف و فقیر هستند که به علت عدم تمکن مالی نتوانسته اند وکیل برای پرونده وی بگیرند تا در دادگاه بتواند از او‌ دفاع نماید.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم گزارش از سوی رسانه های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

طی شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۲۵۱ نفر از جمله ۶ زن و ۶۷ شهروند بلوچ در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند. این تعداد اعدام ثبت شده، رشد شدیدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در شش ماه نخست سال گذشته میلادی، ۱۱۷ نفر اعدام شده بودند. بدین ترتیب، حکومت ایران در سال جاری میلادی بیش از دو برابر سال گذشته، شهروندان را اعدام کرده است.

‎طبق گزارش عفو بین الملل مورخه ۴ مرداد ماه ۱۴۰۱،

‎حداقل ۶۵ نفر، یعنی (۲۶ درصد) از اعدام‌شدگان سال ۲۰۲۲ متعلق به اقلیت تحت ستم بلوچ بوده‌اند، اقلیتی که حدود ۵ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند. بیش از نیمی از آن‌ها (۳۸ نفر) به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام یک زندانی بلوچ در زندان زابل

به گزارش حال وش/ سحرگاه یکشنبه ۶ آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی بلوچ …