جمعه , دسامبر 2 2022

اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان زابل

حکم اعدام دو زندانی از بابت اتهام مرتبط با (مواد مخدر) در زندان زابل اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ سحرگاه امروز ۵ شهریورماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دو زندانی از بابت اتهام مرتبط با (مواد مخدر) که پیشتر به اعدام محکوم شده بودند در زندان زابل به اجرا در آمد.

طبق این گزارش؛ هویت این دو زندانی «غلامرضا کاظمی» حدودا ۴۴ ساله، متاهل و دارای فرزند اهل و ساکن زابل، و «رضا زحمتی» ۳۵ ساله، متاهل و دارای فرزند، اهل و ساکن زابل توسط حال وش احراز شده است.

به گفته یک منبع مطلع، این دو زندانی در یک پرونده مشترک در سال ۹۷ از بابت اتهام مربوط به (مواد مخدر) در زابل بازداشت و از شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر با قضاوت قاضی( احسان بابایی تبریزی) به اعدام محکوم شده بودند.

گفته می شود، این زندانیان روز پنجشنبه ۳ شهریور ماه، به سلول انفرادی زندان زابل جهت اجرای احکام اعدام انتقال شده بودند که امروز حکم اعدم آنان اجرا شد.

لازم به ذکر است، طبق گزارش اخیر سازمان حقوق بشر ایران، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۳۴۶ نفر در کشور اعدام شدند که دستکم ۱۰۳ نفر از شهروندان بلوچ بوده اند که در ایران اعدام شده‌اند که نزدیک به ۳۰ درصد کل اعدام‌ها را در بر می‌گیرد. این در حالیست که شهروندان بلوچ ۵ درصد کل جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.

‎ همچنین گزارش عفو بین الملل در مورخه ۴ مرداد ماه ۱۴۰۱،

‎حداقل ۶۵ نفر، یعنی (۲۶ درصد) از اعدام‌شدگان سال ۲۰۲۲ متعلق به اقلیت تحت ستم بلوچ بوده‌اند، اقلیتی که حدود ۵ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند. بیش از نیمی از آن‌ها (۳۸ نفر) به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

کشته شدن یک روحانی بلوچ با تیراندازی افراد مسلح در مهرستان

به گزارش حال وش/ شامگاه امروز ۷ آذرماه ۱۴۰۱، امام جمعه روستای کوران و مدرس …