دوشنبه , نوامبر 28 2022

اجرای حکم اعدام ۵ زندانی بلوچ از جمله «یک کودک مجرم» در زندان مرکزی زاهدان

۵ زندانی بلوچ از جمله «یک کودک‌ مجرم» از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر و قتل در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ سحرگاه امروز ۲۹ مردادماه ۱۴۰۱، حکم اعدام ۵ زندانی بلوچ از جمله «یک کودک مجرم»از بابت اتهامات مرتبط با (مواد مخدر) و (قتل عمد) که پیشتر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

اسامی و هویت این زندانیان که توسط حال وش احراز شده به شرح زیر است: ۱_ « امید عالیزهی(کودک مجرم)» ۲۱ساله، فرزندگل محمد، اهل و ساکن زاهدان با اتهام (قتل)در سال ۹۶ در در سن ۱۶ سالگی در زاهدان بازداشت شده است، ۲_« مرتضی دهواری» ۲۴ ساله، فرزند الله داد متاهل و دارای یک فرزند خردسال اهل و ساکن روستای محمدی از بخش اسپیج سراوان، در سال ۹۸ با اتهام (قتل) ناپدری خود در سراوان بازداشت شده است، ۳_« عبدالباسط براهویی» فرزند نادر، ۲۳ ساله، متاهل، دارای یک فرزند خردسال و اهل و ساکن زاهدان، در سال ۹۸ با تاهم (مواد مخدر) در زاهدان بازداشت شده است، ۴_«عبدالرحیم اسمائیل زهی»از تیره( فقیرزهی)فرزند محمد، ۳۰ ساله دارای دو همسر و سه فرزند خردسال، اهل و ساکن روستای کلچات از توابع زاهدان، در سال ۹۹ با اتهام (مواد مخدر) در زاهدان بازداشت شده است، ۵_ «محسن سالارزهی»معروف به (شهداد خارکوهی) فرزند حنیف حدودا ۲۸ ساله متاهل و دارای فرزند خردسال، اهل و ساکن زاهدان در سال ۹۸ با اتهام (مواد مخدر) در زاهدان بازداشت شده است.

به گفته یک منبع مطلع؛ کودک مجرم امید عالیزهی در سن ۱۶ سالگی در یک درگیری خیابانی در زاهدان مرتکب قتل شده و مدت ۲ سال در بند کانون اصلاح و تربیت زندان زاهدان محبوس بوده و بعد از آن به بند یک زندان مرکزی زاهدان انتقال شده است.

منبع افزود؛ همه این ۵ زندانی از زمان بازداشت تا امروز ۲۹ مرداد که احکام اعدام آنان اجراشد در زندان مرکزی زاهدان محبوس بوده اند.

گفته می شود این ۵ زندانی روز پنجشنبه ۲۷ مردادماه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان‌مرکزی زاهدان انتقال شده اند.

روز گذشته ۲۸ مردادماه خانواده های این زندانیان آخرین دیدار و ملاقات قبل از اعدام را با آنان در زندان داشته اند.

خبرگزاری حال پیشترخبر انتقال این زندانیان را به سلول انفرادی زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم را گزارش کرده بود.

اعدام این زندانیان بلوچ تا لحظه تنظیم گزارش از سوی منابع رسمی و رسانه های داخل ایران اعلام نشده است.

لازم به ذکر است، طبق گزارش عفو بین الملل مورخه ۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، حداقل ۶۵ نفر، یعنی (۲۶ درصد) از اعدام‌شدگان سال ۲۰۲۲ متعلق به اقلیت تحت ستم بلوچ بوده‌اند، اقلیتی که حدود ۵ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند. بیش از نیمی از آن‌ها (۳۸ نفر) به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

بلاتکلیفی یک زن بازداشت شده توسط نیروهای اداره اطلاعات شیراز با گذشت بیش از دو‌ماه

به گزارش حال وش/ یک شهروند زن که در اوایل مهرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای اداره …