دوشنبه , نوامبر 28 2022

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان ایرانشهر

حکم اعدام یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر در زندان ایرانشهر اجرا شد..

به گزارش خبرگزاری حال وش/ سحرگاه امروز ۲۹ مردادماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر که پیشتر به اعدام محکوم شده بود در زندان ایرانشهر به اجرا در آمد.

هویت این زندانی بلوچ« «نادر براهویی» ۳۰ ساله، فرزند امید، متاهل دارای یک فرزند خردسال اهل زاهدان با اتهام (مواد مخدر) در سال ۹۷ در ایرانشهر بازداشت شده، که توسط حال وش احراز شده است.

نادر از زمان بازداشت تا امروز که حکم اعدام وی اجرا شد در زندان ایرانشهر محبوس بوده است.

به گفته یک منبع مطلع، نادر روز پنجشنبه ۲۷ مرداد به سلول انفرادی زندان ایرانشهر انتقال شده بود و روز جمعه ۲۸ مرداد خانواده خانواده وی آخرین دیدار و ملاقات قبل از اعدام را با وی داشته اند.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم گزارش از سوی منابع رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

طی شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۲۵۱ نفر از جمله ۶ زن و ۶۷ شهروند بلوچ در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند. این تعداد اعدام ثبت شده، رشد شدیدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در شش ماه نخست سال گذشته میلادی، ۱۱۷ نفر اعدام شده بودند. بدین ترتیب، حکومت ایران در سال جاری میلادی بیش از دو برابر سال گذشته، شهروندان را اعدام کرده است.

لازم به ذکر است، طبق گزارش عفو بین الملل مورخه ۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، حداقل ۶۵ نفر، یعنی (۲۶ درصد) از اعدام‌شدگان سال ۲۰۲۲ متعلق به اقلیت تحت ستم بلوچ بوده‌اند، اقلیتی که حدود ۵ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند. بیش از نیمی از آن‌ها (۳۸ نفر) به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

شناسایی و احراز هویت یکی از عاملین سرکوب و تیراندازی به سوی مردم در اعتراضات زاهدان

به گزارش حال وش/ بسیجی «مرتضی مرتضوی » حدودا ۱۷ ساله یکی از عاملین سرکوب …