یکشنبه , اکتبر 2 2022
خبر فوری

اجرای حکم اعدام یک زندانی از سه زندانی انتقال شده به سلول انفرادی در زندان زابل

حکم اعدام یک زندانی از سه زندانی منتقل شده به سلول انفرادی از بابت اتهامات مرتبط با (مواد مخدر) و (قتل عمد) در زندان زابل اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ سحرگاه امروز ۲۹ مردادماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی از سه زندانی انتقال شده به سلول انفرادی از بابت اتهامات مرتبط با (مواد مخدر) و (قتل عمد)که پیشتر به اعدام محکوم شده بودند در زندان زابل به اجرا در آمد.

هویت زندانی اعدام شده « مهدی پیری» فرزند علیجان، اهل روستای پیری با اتهام (مواد مخدر) بود که در سال ۹۸ بازداشت و از دادگاه انقلاب زابل با قضاوت قاضی بابایی به اعدام محکوم شده بود که سحرگاه امروز در زندان زابل اعدام شد.

دو زندانی دیگر که به همراه مهدی پیری به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام انتقال شده بودند؛ «امین پیری» اهل روستای علی آخوند با اتهام (قتل عمد)، و «قاسم سنچولی نیزار» فرزند حسین با اتهام (قتل عمد) توسط حال وش احراز شده است.

به گفته‌ یک منبع مطلع؛ امین پیری با اتهام (قتل عمد) با رضایت شاکی از اعدام رهایی یافت و قاسم سنچولی که او نیز از بابت اتهام (قتل عمد)به اعدام محکوم شده بود ۲۰ روز وقت گرفت تا رضایت شاکی را جلب نماید.

طبق این گزارش؛ امین پیری در سال ۹۷ با اتهام (قتل عمد) در زابل بازداشت و به اعدام محکوم شده و قاسم سنچولی در سال ۹۶ با اتهام (قتل عمد) در زابل بازداشت و به اعدام محکوم شده است که شب گذشته ساعت ۱۲ این دو زندانی به بند یک زندان زابل برگردانده شدند.

لازم به ذکر است، هر سه این زندانیان روز ۲۷ مردادماه ساعت ۱۰ صبح به سلول انفرادی زندان زابل انتقال شده بودند و روز گذشته ۲۸ مردادماه آخرین ملاقات و دیدار را با خانواده هایشان داشته اند.

گفته می شود این زندانیان از زمان بازداشت تاکنون در زندان زابل محبوس بوده اند.

خبرگزاری حال پیشتر انتقال این زندانیان به سلول انفرادی زندان زابل جهت اجرای حکم را گزارش کرده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم گزارش از سوی منابع داخلی و رسانه های رسمی ایران اعلام نشده است.

طی شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۲۵۱ نفر از جمله ۶ زن و ۶۷ شهروند بلوچ در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند. این تعداد اعدام ثبت شده، رشد شدیدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در شش ماه نخست سال گذشته میلادی، ۱۱۷ نفر اعدام شده بودند. بدین ترتیب، حکومت ایران در سال جاری میلادی بیش از دو برابر سال گذشته، شهروندان را اعدام کرده است.

لازم به ذکر است، طبق گزارش عفو بین الملل مورخه ۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، حداقل ۶۵ نفر، یعنی (۲۶ درصد) از اعدام‌شدگان سال ۲۰۲۲ متعلق به اقلیت تحت ستم بلوچ بوده‌اند، اقلیتی که حدود ۵ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند. بیش از نیمی از آن‌ها (۳۸ نفر) به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

جزئیات حادثه جمعه خونین زاهدان از زبان مولوی عبدالحمید

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز گذشته ۹ مهرماه ۱۴۰۱، مولانا عبدالحمید ضمن تشریح واقعیت …