یکشنبه , اکتبر 2 2022
خبر فوری

اجرای حکم اعدام یک زندانی بلوچ در زندان بیرجند

حکم اعدام یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر در زندان بیرجند اجراشد.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ به نقل از رسانک، سحرگاه امروز چهارشنبه ٢۶ مرداد ماه ١۴٠١، حکم اعدام یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر که پیشتر به اعدام محکوم شده بود در زندان بیرجند اجرا شد.

هویت این زندانی بلوچ «محی الدین دامنی» معروف به بیدالله رودینی فرزند نبی متاهل و دارای چهار فرزند خردسال و اهل شهرستان زهک روستای ملک حیدیه عنوان شده است.

طبق این گزارش، این زندانی روز دوشنبه ۲۴ مردادماه به سلول انفرادی زندان بیرجند جهت اجرای حکم اعدام انتقال شده بود.

گفته می شود محی‌الدین حدود دو سال قبل، به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر، توسط نیروهای انتظامی در شهرستان سربیشه بازداشت و از آن زمان تاکنون در زندان بیرجند محبوس‌بوده است.

بدنبال انتقال این زندانی به قرنطینه زندان، خانواده این زندانی غروب همان روز به زندان مراجعه کرده اند اما مسئولین زندان اجازه ورود به زندان و ملاقات با محی‌الدین را نداده‌اند.

اعدام این شهروند در حالی انجام شده که مسئولان زندان به خانواده این زندانی اعلام کرده اند که هیچ دستور اعدامی در دست اقدام ندارند.

گفتنی است که محی الدین با اینکه دو سال از حبس خود را سپری کرده ولی بدلیل عدم تمکن مالی خانواده اش نتوانسته حتی یک بار خانواده اش را ملاقات کند.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم گزارش از سوی رسانه های داخل ایران و منابع رسمی اعلام نشده است.

لازم به ذکر است، طبق گزارش عفو بین الملل مورخه ۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، حداقل ۶۵ نفر، یعنی (۲۶ درصد) از اعدام‌شدگان سال ۲۰۲۲ متعلق به اقلیت تحت ستم بلوچ بوده‌اند، اقلیتی که حدود ۵ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند. بیش از نیمی از آن‌ها (۳۸ نفر) به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

جزئیات حادثه جمعه خونین زاهدان از زبان مولوی عبدالحمید

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز گذشته ۹ مهرماه ۱۴۰۱، مولانا عبدالحمید ضمن تشریح واقعیت …