Thursday , August 11 2022

تداوم شکنجه ۶۴ زندانی بلوچ محبوس در زندان‌ مرکزی زاهدان در بند مخوف جدید سلولهای انفرادی در سایه سکوت مطلق رسانه ها و احراز هویت ۳۵ تن از این زندانیان

تداوم بی خبری از وضعیت ۶۴ زندانی محکوم بلوچ با اتهامات سیاسی و امنیتی در بند مخوف زیر زمینی که متشکل از سلول های انفرادی تحت شکنجه محبوس هستند.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ امروز ۱۳ مردادماه ۱۴۰۱، تداوم بیخبری از وضعیت ۶۴ زندانی بازداشتی بلوچ با اتهامات سیاسی ، عقیدتی و امنیتی که همچنان در بند جدید‌ و مخوف (سیاه چال) زندان مرکزی زاهدان تحت شرایط سخت شکنجه در سلول های انفرادی محبوس هستند که هویت ۳۵ تن از این زندانیان احراز شده است.

یک منبع مطلع درباره‌ وضعیت و شرح این بند مخوف به حال وش گفت؛ بندی مخوف در زندان زاهدان به نام بند (۹ )که اخیرا افتتاح و در زیر زمین واقع شده است، در واقع سیاه چال واقعی هست که زندانیان به صورت دو و یا سه نفره داخل هر سلول که مساحت طول و عرض آن یک و نیم متر مربع می باشد نگهداری می شوند.

به گفته منبع، زندانیان محبوس در این سیاه چال، از کمترین حق و حقوق انسانی خود محروم هستند، عدم اجازه هواخوری ، ملاقات با خانواده ، ممنوعیت تماس تلفنی، شکنجه های روحی و جسمی توسط فردی موسوم به حاج داوود که‌گفته شده از ماموران اطلاعات زاهدان می باشد جهت اخذ اعترافات اجباری، و شکنجه، به عنوان مسئول در این بند حضور دارد.

منبع افزود، پیشتر این فرد شکنجه گر که حاج داوود نام دارد مولوی عبدالرحیم کوهی و مولوی امان الله بلوچی را مورد شکنجه قرار داد که منجر به مجروح شدن آنان از ناحیه موچ دست گردیده است، و همچنین پنج نفر دیگر را در این بند به نام های «نظیر شاهوزهی، عبدالهادی شاهوزهی، محسن بَر، حسن عالیشاه، که به علت شرایط غیر انسانی این بند اقدام به اعتصاب غذا نموده بودند مقامات قضایی و مسئولان زندان به جای شنیدن خواسته های آنان و علت اعتصاب غذای این افراد دستور به شکنجه آنها تا سرحد مرگ داده اند .

منبع تصریح کرد؛ در مجموع وضعیت اسفناک این زندان شأن و کرامت انسانی و حقوق شهروندی زندانیان را کاملا زیر پا نهاده و آنان را از اولیه ترین حقوق شان محروم کرده است. طبق اخبار موثق هیچ زندانی نمی تواند از رفتار های وحشیانه داخل زندان زاهدان شکایتی را کتبا یا به صورت تلفنی به خارج از زندان برساند و اگر زندانی شرح حال خود را از طریق تلفن که آن هم شنود می شود به کسی بگوید سریعا به سیاه چال (بند۹) منتقل می شود و هر زمان که به این وضعیت اسفبار از طرف زندانیان اعتراضی می شود مسئولان زندان زاهدان به صراحت می گویند که این اقدام و رفتار غیر قانونی آنان پاسخی به تحریم‌ کنندگان زندان مرکزی زاهدان است.

همچنین گفته شده، در سفر رئیس قوه قضاییه و بازدید نماینده های وی از زندان زاهدان، تعداد زیادی از زندانیان اقدام به نوشتن عریضه و شکایت جهت تحویل به نماینده وی‌کرده بودند اما در روزی که نماینده رییس قوه قضا به زندان آمدند مسئولان زندان اقدام به ایجاد اتصالی برق در سالن دیدار زندانیان با وی کردند و ایشان به همین دلیل از زندان خارج شدند بعد از رفتن وی مسئولین زندان دستور جمع آوری نامه های زندانیان را دادند و پس از بررسی و مطالعه نامه ها اقدام به تسویه حساب با زندانیان شاکی از طریق شکنجه های روحی و جسمی نمودند،

منبع در ادامه گفت؛ زندانیان بند (۹ )حتی اجازه ملاقات با وکیل خود را ندارند در حالی که با اتهامات سنگین امنیتی مواجه هستند بعضی از این زندانیان اتباع پاکستان و افغانستان هستند که مشخصاتشان به کنسولگری کشورشان اطلاع داده نشده است .

گزارشگران خبرگزاری «حال وش» اسامی تعداد ۳۵ تن از ۶۴ زندانی محبوس در بند ۹ (سیاه چال)زندان‌مرکزی زاهدان را احراز نموده که به شرح زیر است:

۱_نظیر شاهوزهی ۲_عبدالهادی شاهوزهی ۳_نعمت محمدزاده ۴_ادریس بیلری ۵_محمد زیندینی ۶_الیاس زیندینی ۷_منصور زیندینی ۸_عبدالصمد زیندینی ۹_عبدالصمد ریگی ۱۰_محسن گمشاد زهی ۱۱_مولوی عبدالرحیم کوهی ۱۲_مولوی امان الله بلوچی ۱۳_محسن بر ۱۴_احمد بر ۱۵_احسان بر ۱۶_محمود سارانی ۱۷_محمد رئیسی ۱۸_مصطفی چاکری ۱۹_امان چاکری ۲۰_عبدالسلام اکوان ۲۱_حفیظ الله شاهوزهی ۲۲_میثم چندانی ۲۳_عجب گل نورزهی ۲۴_علیرضا ناروئی نصرتی ۲۵ _حسین پیری ۲۶_محمدامین کیخایی ۲۷_عثمان خمر ۲۸_اسلام مارندگانی ۲۹_احمد ناروئی ۳۰_حافظ فاروقی ۳۱_حسن بلوچی ۳۲_حسن شهیدی۳۳_علی شهیدی ۳۴_حسن عالیشاه ۳۵_مشتاق عالیشاه.

لازم به ذکر است. گزارشگران حال وش در تلاشند تا هویت دستکم ۳۰ زندانی دیگر را که در این بند سیاه چال و مخوف(۹) در زندان مرکزی زاهدان تحت شکنجه محبوس هستند احراز نمایند.

طبق ( موضوع ماده ۲ آیین نامه سازمان زندانها) مسئولان زندان موظف هستند، با همه زندانیان یا بازداشت شدگان نظر به کرامت ذاتی و ارزش انسانی شان باید با احترام رفتار شود. هر گونه شکنجه یا رفتار غیر انسانی و تحقیرآمیز و هر گونه تبعیض ناروا و اعمال سلایق شخصی و خودسرانه بر پایه نژاد، جنس، زبان، مذهب، باورهای سیاسی و یا تمکن مالی، ممنوع است.

About shirani

Check Also

در سایه عدم رسیدگی؛ مرگ یک زندانی بلوچ در زندان بم

یک زندانی در زندان بم در پی عدم رسیدگی پزشکی و تعلل در اعزام به …