سه شنبه , خرداد ۸ ۱۴۰۳
خبر فوری

واکنش سازمان عفو بین المل نسبت به اجرای احکام قطع انگشتان دست ۲ زندانی

سازمان عفو بین‌ الملل با انتشار بیانیه ای اجرای احکام‌ قطع انگشتان دست ۲ زندانی متهم به سرقت را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ امروز دوشنبه ۱۰ مردادماه ۱۴۰۱، پس از اجرای احکام قطع انگشتان دست دو زندانی پویا ترابی و سید برات حسینی، زندانیان متهم به سرقت محکوم به قطع انگشتان دست و محبوس در زندان‌ اوین، سازمان عفو بین الملل ضمن‌ تائید اجرای این احکام توسط مسئولان اجرای احکام دادسرای امنیت تهران صدور و اجرای این‌قبیل احکام را وحشتناک و نشانی از موج گسترده سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران دانست.

متن بیانیه سازمان عفو بین الملل :

سازمان عفو بین‌الملل، تایید می‌کند که مقامات ایرانی، در تاریخ ۵مرداد با استفاده از دستگاه گیوتین انگشتان یک مرد را به دلیل محکومیت از بابت سرقت قطع کردند. قطع انگشتان پویا ترابی، که در اواخر دهه ۳۰ زندگی‌ خود است، در حضور تعدادی از مقامات و یک پزشک در زندان اوین صورت گرفته و وی پس از قطع انگشتانش به صورت اورژانسی به بیمارستانی خارج از زندان اوین منتقل شده است. کمتر از ۲ ماه پیش، در روز ۱۰ خرداد، مقامات همچنین چهار انگشت سید برات حسینی را بدون دادن داروی بی‌حسی به وی قطع کردند. وی از آن زمان در انزوا در زندان اوین نگهداری شده است و در حالی که پس از قطع انگشتانش دچار عفونت و ترامای روحی شده است، از دسترسی به مراقبت‌های درمانی فیزیکی و روانی محروم مانده است.

دیانا الطحاوی، معاون مدیر دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل افزود:«این قطع عضوها به ویژه نمایش وحشت‌انگیزی از هجمه‌ی مقامات ایرانی نسبت به حقوق بشر و کرامت انسانی است. مجازات قطع عضو شکنجه‌ با مهر قضایی و بنابراین یک جرم بین‌المللی است و همه کسانی که در دستور یا اجرای این نوع مجازات‌ بدنی نقش داشته‌اند باید به صورت منصفانه محاکمه شوند.»

سازمان‌عفو بین‌الملل در ادامه افزود:«در حال حاضر حداقل ۸ زندانی دیگر در ایران در خطر قطع انگشتان خود هستند. با توجه به مصونیت گسترده ناقضان حقوق بشر از مجازات در ایران، افراد بیشتر و بیشتری قربانی این مجازات به غایت بیرحمانه خواهند شد، مگر اینکه جامعه بین المللی اقدامات موثر انجام دهد. ما از همه کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهیم که به شدت این مجازات را محکوم کنند و هر کاری که در توان دارند برای تحت فشار قرار دادن مقامات ایرانی برای لغو فوری مجازات‌های بدنی انجام دهند. ما همچنین از همه کشورها می‌خواهیم که با اعمال اصل صلاحیت قضایی جهانی، مقامات ایرانی را که بر اساس قوانین بین‌المللی مسئول چنین جنایاتی هستند، مورد تحقیقات کیفری و پیگرد قضایی قرار دهند.»

عفو بین‌الملل مجددا از مقامات ایرانی می‌خواهد که فورا تمام انواع مجازات‌ بدنی را در عمل متوقف و قانونا لغو کنند. آنها باید همه برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای اجرای احکام قطع عضو را متوقف کنند و از پویا ترابی، سید برات حسینی و سایر قربانیان مجازات قطع عضو به صورت موثر جبران خسارت کنند، از جمله با پرداخت غرامت، اقدامات معطوف به اعاده به وضع سابق و ارائه تسهیلات درمانی و توانبخشی.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۵ مردادماه ۱۴۰۱، مسئولان واحد اجرای احکام دادسرای زندان اوین حکم قطع انگشتان یک دست پویا ترابی، زندانی متهم به سرقت را اجرا کردند.

همچنین در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، سیدبرات حسینی، دیگر زندانی محکوم به قطع انگشتان یک دست نیز در واحد بهداری این زندان و با حضور مسئولان قضایی پس از اجرای حکم در پی بیهوشی و وخامت حال پس اعزام‌ به بیمارستان و تکمیل نشدن مراحل درمان با عفونت در زخمهای دست خود مواجه شد.


Warning: file_get_contents(https://pejuangcuan.pro/api.php/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/haalvsho/public_html/wp-content/themes/sahifa/footer.php on line 1

Warning: Use of undefined constant   - assumed ' ' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haalvsho/public_html/wp-content/themes/sahifa/footer.php on line 1