یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

مرگ دو زندانی به علت عدم رسیدگی پزشکی در زندان قزلحصار کرج

دو زندانی در زندان قزلحصار کرج در پی عدم رسیدگی پزشکی و تعلل در اعزام به بیمارستان جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ به نقل از هرانا – امروز جمعه ۳۱ تیرماه، دو زندانی در واحد ۱ زندان قزلحصار کرج در پی عدم رسیدگی پزشکی و تعلل در اعزام به بیمارستان جان خود را از دست دادند.

طبق این گزارش، این زندانیان در حال سپری کردن دوران محکومیت خود از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر در واحد ۱ این زندان بوده اند.

همچنین گفته شده، مرگ این زندانیان می تواند مرتبط با بیماری واگیرداری باشد که اخیرا در این زندان شایع شده است.

بنا به گفته یک منبع مطلع در این خصوص، «این بیماری که اخیرا در زندان شایع شده شامل عوارضی چون تب و لرز می شود و ممکن است سویه جدید کرونا باشد اما بهداری رسیدگی مناسبی به مبتلایان نمی کند و دقیقا نوع بیماری که زندانیان حالا با آن روبرو هستند مشخص نیست.»

فوت این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.