یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

محکومیت یک شهروند در میناب به ۱۹ سال زندان

محکومیت یک شهروند در میناب به ۱۹ سال زندان

یک شهروند بلوچ در میناب از بابت اتهام مرتبط با مواد به ۱۹ سال زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ امروز ۲۷ تیرماه ۱۴۰۱، یک شهروند بلوچ که از بابت اتهام مواد مخدر در بازداشت به سر می برد از دادگاه شهرستان میناب به ۱۹ سال حبس تعزیری محکوم شد.

بر پایه گزاش یک منبع مطلع، هویت این شهروند بلوچ« علی ترکمانی» ۲۳ ساله، فرزند احمد الله، ساکن روستای گردو از توابع شهرستان سیریک احراز شده است.

منبع افزود، علی در سال ۱۴۰۰، در شهرستان سیریک از بابت اتهام مواد مخدر بازداشت شده و از آن زمان تا کنون در زندان میناب به سر می برد.

منبع در ادامه گفت، شغل علی ماهیگیری در دریا بوده است و خانواده وی به خاطر عدم تمکن مالی نتوانستند برای وی وکیل بگیرند.

گفته می شود، حدود یک سال پیش برادر علی با تیراندازی نیروهای نظامی در ساحل دریا روستای گردو که مشغول ماهیگیری بوده از ناحیه سر هدف مستقیم گلوله قرار گرفته و کشته شده است.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.