یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

تیراندازی نیروهای نظامی در زاهدان جان یک شهروند را گرفت

بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در منطقه شیرآباد زاهدان یک شهروند بلوچ کشته شد.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ شامگاه ۲۴ تیرماه ۱۴۰۱، بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در محله شیرآباد زاهدان یک شهروند کشته شد.

هویت این شهروند کشته شده بلوچ« گل احمد » ساکن محله شیرآباد زاهدان عنوان شده است.

بر پایه این گزارش، گل احمد شامگاه جمعه ۲۴ تیرماه در تیراندازی نیروهای نظامی در منطقه شیرآباد زاهدان زخمی و پس از انتقال به بیمارستان خاتم جان خود را از دست داده است.

گفته شده، تعداد زیادی نیروی نظامی از جمله ماموران امنیتی بیمارستان خاتم را در محاصره خود داشته اند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.