جمعه , دسامبر 2 2022

وضعیت‌ نامعلوم و وخیم جمعی از صیادان بلوچ در بند دزدان دریایی موزامبیک بعد از گذشت دو نیم سال

دوازده صیاد بلوچ بعد از گذشت بیش از دو نیم سال از گروگان گرفته شدن توسط دزدان دریایی در کشور موزامبیک همچنان در وضعیت وخیمی در اسارت به سر می برند.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ بعد از گذشت بیش از دو نیم سال از گروگان گرفته شدن دوازده صیاد بلوچ توسط دزدان دریایی در کشور موزامبیک می‌گذرد، اما همچنان این شهروندان در یک شرایط وخیم و اسفباری در اسارت هستند.

طبق این گزارش، ۵ آذر ماه ۱۳۹۸ دوزاده تن از صیادان بلوچ اهل چابهار بدنبال صید و کسب رزق و روزی خود به دریا رفتند که به خاطر نبود صید در آب های ساحلی چابهار و دور شدن از این منطقه در آب های کشور موزامبیک توسط دزدان دریایی به گروگان گرفته شدند.

گفته شده، ۱۹ روز بعد در تاریخ ۲۴‌ آذر ماه به علت طوفانی شدن دریا لنج آنان از مسیر خارج و به سمت جمهوری موزامبیک حرکت کرده و در نزدیکی یکی از سواحل این کشور دچار آتش سوزی شد.

صیادان بلوچ که با قایق نجات خود را به ساحلی رسانده بودند بعد از آن متوجه شدند که وارد مرز‌های دریایی کشوری قحطی زده و بی‌ثبات موزامبیک شده‌اند، از آن تاریخ زندگی این مردان هم مانند تعداد دیگری از صیادان بلوچ که طی سال‌های اخیر توسط دزدان دریایی سومالی، موزامبیک و تانزانیا ربوده شده بودند به خطر افتاده است. صیادانی که برای به دست آوردن لقمه نانی با امکانات اندک به دل اقیانوس می‌زنند اما طعمه‌ی دزدان دریایی و یا گارد ساحلی کشورهای قحطی‌زده و ناامن آفریقایی می‌شوند.

گفته شده،گروگان گیرها جهت آزادی این دوازده شهروند بلوچ‌ مبلغ هنگفتی پول از خانواده های آنان در خواست کرده اند اما خانواده‌ این شهروندان توان پرداخت این پول را ندارند.

اين میزان فاصله گرفتن این صیادان از دریای مکران و رفتن به آب های دور دست و خطرناک یک دلیل عمده دارد و آن این است که ترال های چینی موجودات دریایی را در دریای مکران جارو می کنند.

فیلم ارسالی از سوی صیادان نشان می‌دهد که در طول مدت حدود ‌۳ سال در وخیم‌ترین شرایط ممکن زندانی و تحت شکنجه قرار دارند.

اسامی صیادان بازداشتی بلوچ به شرح زیر می‌باشد:

۱- عیسی بلوچی فرزند یعقوب، متاهل دارای فرزند

۲- مهراب بلوچی فرزند شه‌بخش، مجرد

۳ـ شهرام بلوچی فرزند شه‌بخش، متاهل

۴ـ یاسر بلوچ فرزند بخشی، متاهل

۵ـ حشمت بلوچ‌زهی فرزند خیرمحمد، مجرد

۶ـ غلام‌حسین بلوچزهی فرزند خداداد، متاهل

۷ـ عبدالغفور بلوچ‌زهی فرزند خداداد، متاهل

۸ـ علی‌بخش بلوچ فرزند خدابخش، متاهل

۹ـ منصور چاکرزهی فرزند خدابخش، متاهل

۱۰ـ عارف بلوچ‌زهی فرزند رسول‌بخش، مجرد

۱۱ـ خالد بلوچی فرزند عیسی، متاهل

۱۲ـ محمد بلوچی فرزند عیسی، مجرد

لازم به ذکر است، علیرغم گذشت دو نیم سال از گروگان گرفته شدن این صیادان و پیگیری خانواده های آنان تا کنون مسئولان جمهوری اسلامی اقدامی در جهت آزادی این دوازده صیاد انجام نداده اند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

کشته شدن یک روحانی بلوچ با تیراندازی افراد مسلح در مهرستان

به گزارش حال وش/ شامگاه امروز ۷ آذرماه ۱۴۰۱، امام جمعه روستای کوران و مدرس …