یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

خودکشی یک زندانی سیاسی در کرمانشاه پس از مصرف قرص برنج

امروز دوشنبه ۱۳تیرماه ۱۴۰۱، یک زندانی سیاسی ساکن استان کرمانشاه پس از آزادی مشروط از زندان پاوه در پی اقدام به خودکشی جان باخت.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ به نقل از فارس، روز شنبه ۷ خردادماه ۱۴۰۱، یک زندانی سیاسی با نام اختصاری(س – م)، پس از آزادی مشروط از زندان شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه در پی محرومیت از حق امید به زندگی پس از مصرف قرص برنج و اقدام به خودکشی جان باخت.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه در تشریح این خبر گفت:«زندانی امنیتی«س. ب»، در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به اتهام(عضویت در گروه پاک)، بازداشت و سپس با رای قطعی مبنی بر(عضویت در گروهک‌های معاند نظام) در زندان پاوه محبوس شد.»

دادستان استان کرمانشاه همچنین گفت:«این زندانی در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ پس از سپری کردن ۱ سوم مجموع حبس خود بطور مشروط از زندان پاوه آزاد شد، اما حسب گزارش نهادهای امنیتی وی پس از آزادی از زندان در تاریخ ۷ خرداد ماه ۱۴۰۱، با خرید و استفاده از قرص برنج در محله مهدیه در استان کرمانشاه اقدام به خودکشی کرد.»

این مقام ارشد قضایی در استان کرمانشاه افزود: «براساس استعلام صورت گرفته از اداره کل پزشکی قانونی استان، پیکر این فرد با علائم مسمومیت با قرص مورد کالبد شکافی قرار گرفته است.»

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.