یکشنبه , اکتبر 2 2022
خبر فوری

بیش از ۶۰ درصد از جمعیت ۱۲۰ هزار نفری چابهار حاشیه‌نشین هستند

بیش از ۶۰ درصد از جمعیت ۱۲۰ هزار نفری خود رتبه نخست حاشیه‌نشینی در کشور را دارد و حاشیه‌نشین‌ها نه تنها خانه ندارند، بلکه از داشتن شناسنامه هم محرومند.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ امروز ۹ تیرماه ۱۴۰۱، چهار شهر زابل، زاهدان، چابهار و ایرانشهر در سیستان و بلوچستان بیش از یک‌ میلیون نفر حاشیه‌نشین دارند و در این میان چابهار با داشتن بیش از ۶۰ درصد از جمعیت ۱۲۰ هزار نفری خود رتبه نخست حاشیه‌نشینی در کشور را دارد و حاشیه‌نشین‌ها نه تنها خانه ندارند، بلکه از داشتن شناسنامه هم محرومند.

بر اساس این گزارش، رئیس شورای اسلامی شهر چابهار گفت: شهر چابهار بالاترین شاخص جمعیت حاشیه‌نشینی را در کشور دارد به‌طوری‌که از جمعیت ۱۲۰ هزار نفری آن بیش از ۶۰ درصد حاشیه‌ نشین‌ و در مناطق و سکونتگاه‌های غیر رسمی بدون برق، آب، بهداشت، مدرسه و سایر امکانات رفاهی زندگی می‌کنند.

رحیم جدگال در گفت وگو با ایسنا افزود: بسیاری از فعالان اجتماعی و کارشناسان جذابیت‌های اقتصادی وجود سازمان منطقه آزاد، اداره کل بنادر و دریا نوردی و صنایع بزرگی نظیر فولاد و پتروشیمی ایجاد شده را عامل حاشیه‌نشینی می‌دانند.

وی بیان کرد: بیش از ۷۰ هزار نفر از نقاط مختلف سیستان وبلوچستان به امید رفاه و شغل بهتر به چابهار سکونت و به شغل کارگری مشغول و بدون امکانات در حاشیه شهر سکونت دارند.

وی ادامه داد: شهر چابهار به دلیل توسعه نامتوازن در گذشته با مشکلات بی آبی، برق، کمبود امکانات بهداشتی و آموزشی روبه رو است.

رئیس شورای اسلامی شهر چابهار تصریح کرد: شهر چابهار به سازمان منطقه آزاد الحاق شده باید سازمان منطقه آزاد توجه و اقدامات ویژه برای توسعه زیرساخت های شهری شهر چابهار انجام و عملا ورود کنند.

جدگال گفت: برنامه ریزی سنتی توسعه از بالا و بدون مشارکت مردم محلی و بی ارتباط با ساختار اجتماعی،اقتصادی جامعه محلی موجب جذب سرمایه تجاری و خدماتی در شهر چابهار شده است.

وی اشاره کرد، در شهر چابهار مردم بومی ۷۵ درصد با درآمد پایین هستند که در نتیجه قشر عظیمی محروم را در برابر اقلیتی برخوردار قرار دادیم.

وی افزود: این ساختار اجتماعی، اقتصادی ساختار دوگانه ای را به شهر چابهار تحمیل کرده و به تضادهای اجتماعی و طبقاتی دامن زده است.

رئیس شورای اسلامی شهر چابهار گفت: تضادها و محرومیت ها به بروز ناهنجاری های اجتماعی به عنوان عوارض طبیعی در شهر چابهار منجر شده است و حل فگمشکل در پرداختن اساسی به بنیان معضل و در نهایت برنامه ریزی با مشارکت جامعه محلی شهر چابهار نهفته است که در آن رویکرد اساسی توجه به ویژگی ها و نیازهای جامعه محلی است.

رئیس شورای اسلامی شهر چابهار از سعید محمد خواست تا به قولش که گفته بزودی مشکل برق مدرسه ساخته شده میرآباد را مرتفع و برخی موارد که در دیدار با حاشیه نشنیان مطرح شده را براساس اولویت پیگیری می کند، عملی تا شاهد ساماندهی بهتر این منطقه فاقد امکانات باشیم.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

جزئیات حادثه جمعه خونین زاهدان از زبان مولوی عبدالحمید

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز گذشته ۹ مهرماه ۱۴۰۱، مولانا عبدالحمید ضمن تشریح واقعیت …