یکشنبه , اکتبر 2 2022
خبر فوری

گزارشی از وضعیت دو زندانی سیاسی روحانی بلوچ حافظ عبدالرحیم کوهی و مولوی امان الله بلوچی در زندان زاهدان

گزارشی از وضعیت دو زندانی سیاسی روحانی اهل سنت مولوی امان الله بلوچی و حافظ عبدالرحیم کوهی که سالهاست در زندان زاهدان محبوس بودند و اخیرا به بند جدید منتقل شده و تحت شکنجه قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ امروز ۳۰ خردادماه ۱۴۰۱، دو روحانی زندانی اهل سنت مولوی امان الله بلوچی و حافظ عبدالرحیم کوهی محکوم به اعدام که مدت ۸ سال است در زندان مرکزی زاهدان محبوس هستند اخیرا به بند جدید متشکل از چندین سلول انفرادی در زندان مرکزی زاهدان منتقل شده و تحت شکنجه قرار گرفته اند.

بر اساس گزارش یک منبع آگاه در این خصوص، حدود ۲۰ روز قبل مولوی امان الله و حافظ عبدالرحیم از زندان زاهدان به مکان نامعلومی انتقال شدند که گفته شده بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان بوده است.

منبع افزود، بعد از گذشت ۲۰ روز از انتقال مولوی امان الله به مکان نامعلوم، وی یک هفته قبل به بهداری زندان زاهدان که گفته شده به شدت مورد شکنجه قرار گرفته منتقل شده است به طوری که حال وی وخیم می باشد ‌و اجازه ملاقات با سایر زندانیان را ندارد.

منبع در ادامه افزود، مولوی امان الله تحت فشار شکنجه اداره اطلاعات قرار گرفته تا اتهام قتل مطروحه را به اجبار گردن بگیرد که وی این اتهام را رد کرده و به شدت‌ شکنجه شده است. و هم اکنون به همراه حافظ عبدالرحیم کوهی و تعدادی دیگری از زندانیان عقیدتی ، سیاسی همچنان در وضعیت بیخبری و بدون ارتباط تلفن و ملاقات با خانواده هایشان در بند جدید که متشکل از سلول های انفرادی هست بسر می برند.

گفته شده بند جدید که زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان مرکزی زاهدان به داخل آن منتقل شده اند فاقد تلفن و هر گونه امکانات رفاهی دیگر است به طوری که نگرانی شدید خانواده این زندانیان را نسبت به سلامتی فرزندان شان در پی داشته است.

لازم به ذکر است، مولوی امان الله بلوچی و حافظ عبدالرحیم کوهی که ۲۷ دی ماه ۹۹ به انفرادی برای اجرای حکم اعدام منتقل شده بودند یک روز بعد ۳۰ دی ماه ۹۹ با توقف مشروط اجرای حکم به بند عمومی بازگردانده شدند.

یکی منبع نزدیک به خانواده این دو زندانی در آن زمان گفته بود: اداره اطلاعات جهت تخفیف در مجازات خواهان معرفی و تحویل دادن دو نفر به نام های مولوی عبدالله پارسا و عبدالحی جلبی بوده که دو فرد مورد درخواست اطلاعات در همان زمان تسلیم اداره اطلاعات شده بودند .

اتهام این دو روحانی بلوچ عضویت در گروه های مخالف نظام، محاربه و اقدام علیه امنیت ملی اعلام شده بود. اتهام هایی که این دو روحانی بلوچ بارها آن را رد کرده بودند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

جزئیات حادثه جمعه خونین زاهدان از زبان مولوی عبدالحمید

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز گذشته ۹ مهرماه ۱۴۰۱، مولانا عبدالحمید ضمن تشریح واقعیت …