یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

رهایی چهار زندانی از اعدام در بم و جیرفت

سه زندانی در شهرستان بم و یک زندانی در جیرفت که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت از اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ به نقل از رسانه های وابسته به حکومت، سه زندانی محکوم به اعدام در شهرستان بم و یک زندانی در زندان جیرفت با رضایت شاکی از چوبه دار رهایی یافتند.

رئیس دادگستری شهرستان بم در این خصوص گفت: طی روزهای گذشته با تلاش انجمن حمایت از زندانیان و شورای حل اختلاف، سه فقره پرونده قتل عمد منتهی به رضایت اولیا دم شد.

حسین رمضانی‌زاده افزود: خانواده‌های اولیای دم با بخشش این زندانیان به آنها زندگی دوباره بخشیدند.

همچنین روز سه شنبه ۱۰ خردادماه ۱۴۰۱، یک زندانی ۲۳ ساله در جیرفت با گذشت اولیای دم از اعدام رهایی یافت.

بنا به گفته دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت: زندانی مذکور در خرداد سال ۱۳۹۶ به دلیل اختلافات خانوادگی مرتکب قتل شده و در تیر ماه همان سال دستگیر می‌شود و پس از چند سال در حین اجرای حکم و با گذشت بدون قید و شرط اولیای دم، محکوم از اعدام رهایی یافت.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.