جمعه , می 27 2022

انتقاد مولانا عبدالحمید از افزایش آمار قتل در جامعه و تیراندازی نیروهای نظامی به سمت شهروندان

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان از افزایش آمار قتل در جامعه و تیراندازی بی ضابطه نیروهای نظامی به سمت شهروندان انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱، مولانا عبدالحمید اسماعیل‌زهی در خطبه‌های عید سعید فطر با انتقاد از افزایش آمار قتل و بی ارزش شدن جان انسان در جامعه و تیراندازی بی ضابطه نیروهای نظامی انتقاد کردند.

مولانا ضمن انتقاد از افزایش قتل در جامعه و تیراندازی نیروهای نظامی به شهروندان، خواستار کنار گذاشتن اسلحه و صبر کردن در مقابل همدیگر از آحاد جامعه شده، و در خصوص تیراندازی های نیروهای نظامی خواستار عدم تیراندازی به سمت شهروندان شدند.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخشی از سخنانش با اشاره به افزایش آمار قتل در جامعه به نکوهش رواج قتل پرداخته و اظهار داشتند: قتل از گناه و معصیت سرچشمه می‌گیرد. وقتی ملتی دچار گناه و معصیت می‌شود، قتل هم که بعد از شرک بزرگترین گناه است، در آن جامعه زیاد می‌شود. بسیاری از افراد برای کوچکترین مسائل سلاح می‌کشند و به مردم حمله می‌کنند؛ این بسیار زشت است.

مولانا عبدالحمید افزودند: حضرت رسول صلی الله علیه وسلم فرمودند که هرکس به روی امت ما سلاح بکشد، از ما نیست. به فرزندان خود اجازه ندهید که سلاحی با خود داشته باشند. کسی که مرتکب قتل می‌شود، هم خودش و خانواده‌اش را بدبخت می‌کند و هم خدا را ناراضی می‌کند و دنیا و آخرتش خراب می‌شود.

ایشان با تأکید بر سنگینی گناه قتل و عذاب دائمی آن، فرمودند: لعنت و غضب خدا بر کسی که قتل می‌کند، نازل می‌شود. چنین کسی برای همیشه به جهنم می‌رود و به عذاب بزرگی گرفتار می‌شود. خداوند متعال کلمات سختی را درباره قتل به کار برده است. ما نباید حتی برای دزد و راهزن، سلاح با خود برداریم؛ با این سلاح فردا بی‌گناهی کشته می‌شود. با کسی درگیر نشوید و اگر کسی خواست با شما درگیر شود، شما صبر کنید و خودتان را درگیر نکنید.

مولانا عبدالحمید در خصوص تیراندازی های بی ظابطه مامورین به نیروی انتظامی توصیه کردند که در تیراندازی‌ها احتیاط بیشتری داشته باشند. ایشان گفتند: “انتظار ما از فرماندهی محترم نیروی انتظامی آن است که بسیار مواظب باشد که به افراد مشکوک و مظنون تا زمانی که جرم ثابت نشده یا سلاح ندارند، تیراندازی نشود. توصیه‌ ما آن است که از تیراندازی به سوی مردم به شدت خودداری کنند”.

مدیر دارالعلوم مکی زاهدان نیروی انتظامی را از شلیک به سوختبران نیز منع کرده و گفتند: “نباید به سوختبران تیراندازی شود، سوختبران در عذابند. بسیاری از جوانان درخواست می‌کنند که شما دعا کنید ما شغلی پیدا کنیم که از سوختبری نجات پیدا کنیم. بسیاری مجبورند برای تأمین مخارج خود و فرزندانشان دست به چنین کاری بزنند”.

ایشان به سوختبران نیز توصیه کردند که از رانندگی با سرعت بالا پرهیز کنند؛ چرا که «همه مردم در این جاده‌ها تردد می‌کنند و کسی که سوخت می‌برد، باید به نحوی رانندگی کند که تهدیدی برای مردم نباشد. این مسئله‌ای حیاتی است که برادران عزیز سوختبر باید آن را مراعات کنند.»

امام جمعه اهل سنت همچنین در قسمتی از سخنان خود به اعدام‌های زیاد مواد مخدر نیز اشاره کرده و گفتند:اعتیاد برای جامعه ما تهدید بسیار خطرناکی است. ما تأسف می‌خوریم که بسیاری در زندان‌ها به جرم حمل مواد مخدر اعدام می‌شوند و باز هم این راه ادامه دارد و هیچ وقفه‌ای پیدا نکرده است.

درباره m.s.malkraisi

پیشنهاد ما به شما

کشته و زخمی شدن دو شهروند در منطق مرزی کوهک توسط نیروهای نظامی در شهرستان سراوان

دو شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در منطقه مرزی کوهک سراوان در سیستان و …