دوشنبه , نوامبر 28 2022

نشر ویدیوی یک مادر بلوچ خطاب به خامنه ای در فضای مجازی/ چرا به فرزندان من شناسنامه نمی دهند

یک مادر بلوچ در ویدیویی خطاب به خامنه ای / فرزندان من شناسنامه ندارند! مگر نه این است که در انتخابات انتظار رأی دارید؟

به گزارش خبرگزاری حال وش/ ویدیویی از یک مادر بلوچ در فضای مجازی در حال باز نشر است که در آن یک مادر بلوچ با زبان بلوچی خطاب به خامنه ای می گوید من خودم شناسنامه دارم اما دو تا فرزندانم شناسنامه ندارند. آقای رهبر الان برای دفن کردن، پزشکی قانونی شناسنامه می خواهد، مگر شما از ما انتظار رأی دادن ندارید.

بر اساس این گزارش، این شهروند که ساکن شهرستان بزمان از توابع ایرانشهر است توضیح می دهد که همسرش ۸ سال قبل فوت کرده است و دو تا فرزندانش که یکی دختر و دیگری پسر ۳۰ ساله است هنوز شناسنامه ندارند و از تحصیل باز ماندند. پسرش برای کارگری هم نمی تواند از منزل خارج شود از ترس اینکه به جای اتباع افغانی بازداشت و خروج از مرز نشود.

این مادر بلوچ افزوده: پسرم نمی تواند ازدواج کند چون شناسنامه ندارد، وی می گوید من در خانه دیگران کار نظافت انجام می دهم و به سختی فرزندانم را بزرگ کردم. خیلی پیگیر شناسنامه فرزندانم بودم و هستم اما کسی از مسئولان بزمان و ایرانشهر جوابگو نیستند.

وی در ادامه خطاب به خامنه ای می گوید: که اگر واقعا رهبر هستید پس به فکر ما مظلومان و بیچارکان باش و به درد و مشکلات ما رسیدگی کن. وی از همه هموطنان عاجزانه می خواهد تا این ویدیو را باز نشر کنند و سخنانش را به فارسی ترجمه کنند تا همه بدانند درخواست او چیست.

لازم به ذکر است بنا به آمارهای رسمی و غیرسمی فقط در سیستان و بلوچستان از جمعیت بومی آنجا بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر بدون شناسنامه هستند که از حقوق و امتیازات ملی و شهروندی خودشان محروم شده اند در صورتی که نهادهای مسئول به خوبی می دانند که همه این شهروندان بدون شناسنامه، ساکنان بومی و صاحبان اصلی سرزمین محل سکونت خود هستند که تاکنون از داشتن سناسنامه محروم مانده اند.

درباره m.s.malkraisi

پیشنهاد ما به شما

اتهام “افساد فی الارض”؛ صدور کیفرخواست و ارجاع پرونده توماج صالحی به دادگاه

به گزارش حال وش/ رئیس کل دادگستری استان اصفهان از صدور کیفرخواست پرونده توماج صالحی …