یکشنبه , اکتبر 2 2022
خبر فوری

مسجدی قدیمی واقع در وسط باغات سرجو در شهرستان سراوان

مسجد قدیمی و زیبا واقع در محله سرجو (خیابان حمزء)شهرستان سراوان در حال تخریب قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ یک مسجد قدیمی و تاریخی که در محله قدیمی سرجو(خیابان حمزء) فعلی واقع در شهرستان سراوان قرار دارد بخاطر مرمت نشدن و بی توجهی اداره میراث فرهنگی در حال تخریب و از بین رفتن می باشد.

بر اساس این گزارش، این مسجد در مسیر آبراه قنات سرجو در سراوان که از مدرسه سابق سول یا شاه عباس قدیم و یا امیر کبیر فعلی که به طرف جو بلوچان می گذرد قرار دارد .

گفته شده، در زمان قدیم در نزدیکی این مسجد تاس و کپل که نوعی زمان سنج برای تقسیم آب قنات برای کشاورزان به کار می رفته قرار داشته است و هم برای اقامه نماز کشاورزان بنا شده بوده.

همچنین اگر این مکان مرمت شود می تواند جزء میراث فرهنگی و حفاظت شده برای بازدید گردشگران قرار گیرد زیرا که داری چشم اندازی زیبا و بخصوص درب های چوبی ورودی آن که به شکل کاملا منحصر به فردی کنده کاری شده اند که البته در طی این سالیان بخاطر بی توجهی درب های مسجد توسط سارقین و معتادان به سرقت رفته است.

لازم به ذکر است در زمان حکومت پهلوی تا کنار همین مسجد آب لوله کشی و حوض کوچکی مجاور آن وجود داشته و این خود نشان از توجه ویژه مسئولان حکومت سابق به آثار وابنیه باستانی از جمله این مسجد بوده است.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

تیراندازی شدید نیروهای نظامی به تجمع مردم در منطقه قطارخنجک

تکمیلی/ خبرگزاری حال وش/ بامداد ۲۰ مهرماه ۱۴۰۱، ویدئوهای رسیده از درگیریهای شدید بین نیروهای …