شنبه , خرداد ۲۶ ۱۴۰۳
خبر فوری

بی شناسنامه هایی که همچنان بدنبال هویت خود می گردند و از مسئولان درخواست صدور شناسنامه دارند

اختصاصی/

مشکلات شهروندان اصیل بلوچ که علیرغم دارا بودن اصالت ایرانی همچنان شناسنامه ندارند و به دنبال هویت خود هستند.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ جمعیت زیادی از شهروندان روستای ده اسمائیل بخش نگین کویر شهرستان فهرج در استان کرمان که همه آنها بلوچ هستند و تعدادشان بالغ بر ۷۰ نفر می باشند علیرغم اصالت ایرانی شان هنوز هم بدون هویت و شناسنامه هستند و از مسئولان شهرستان فهرج درخواست رسیدگی فوری و صدور شناسنامه دارند.

بر اساس این گزارش، این شهروندان که اصالت بلوچ و ایرانی هستند و از قدیم الایام در روستاهای منطقه شهرستان فهرج در استان کرمان سکونت داشته اند، به شغل دامداری و عشایری مشغول بودند و علیرغم پیگیریهای زیاد و اثبات ایرانی بودن شان هنوز هم موفق به دریافت شناسنامه نشده اند.

طبق مصاحبه تعدادی از افراد بدون شناسنامه روستای ده اسمائیل با حال وش: همه این شهروندان از طریق ارگانهای مربوط به احراز هویت و ثبت احوال شهرستان محل سکونت خود پیگیر یهای لازم را انجام داده اند به طوری که پرونده این افراد در دستگاههای امنیتی و ثبت احوال موجود است اما مسئولان ثبت احوال و بعضا ارگانهای امنیتی (اطلاعات) کارشکنی می کنند و از صدور شناسنامه خودداری می نمایند.

نکته مشترک و مهم در صحبت های این شهروندان بدون شناسنامه این است که بیش از ۲۰ سال از درخواست آنها برای صدور شناسنامه می گذرد و در این پروسه زمانی دو دهه، دوندگی و پیگیریهای بسیاری کرده اند اما هر بار بدون پاسخ قانونی و منطقی توسط مسئولان مربوطه ناامید شده اند. حتی برخی از بستگان خونی این افراد مثل: پدر، عمو، برادر، همسر، از قدیم شناسنامه دارند و این مسئله برای ثبت احوال و دستگاههای امنیتی جهت اثبات ایرانی بودن این شهروندان محرز است اما با این حال نسبت به صادر نمودن شناسنامه برای سایر اعضای خانواده هایشان خودداری می کنند.

طبق گفته های این افراد مسئولان ثبت احوال و اطلاعات نسبت به ایرانی بودن همه این شهروندان ساکن در روستای ده اسماییل اطمینان کامل دارند اما بخاطر دارا بودن مذهب اهل سنت به آنان شناسنامه نمی دهند. و بعضا برخی مسئولان ثبت احوال شرط صدور شناسنامه را به دریافت مبالغ هنگفت (رشوه) منوط کرده اند که توان پرداخت این مبالغ برای آنان غیر ممکن است.

لازم به ذکر است: داشتن شناسنامه و اوراق هویتی شاید در نگاه افرادی که از آن بهره مند هستند، طبیعی یا غیرمهم به نظر آید اما نداشتن همین یک برگ برای احراز هویت به معنای نابودی زندگی فردی و اجتماعی افراد فاقد شناسنامه خواهد بود. قاعدتا فردی که شناسنامه ندارد، بی سواد خواهد ماند، احساس بی هویتی خواهد کرد و از همان بدو تولد از هرگونه امکانات دولتی و شهری بی بهره خواهد ماند. وجود این برگه هویتی نقش مهمی در برخورداری افراد جامعه از احساس تعلق به جامعه، امکانات آموزشی، رفاهی، بهداشت و دیگر حقوق شهروندی، اجتماعی و یا حتی مسافرت دارد.

cpo333 topstar999 cerah365 cerah365 cerah365 login cerah365 daftar cerah365 link cerah365 link daftar cerah365 link login cerah365 link daftar login cerah365 login cpo333 cpo333 link daftar cerah365 panduan topstar999 alternatif topstar999 slot thailand pg slot slot dubai cpo333 topstar999 cerah365 scatter hitam slot thailand slot pulsa pg slot scatter hitam bir123 slot thailand slot 10k slot pulsa pg slot scatter hitam slot thailand slot 10k slot pulsa pg slot wap cpo333 cpo333 mobile cpo333 android topstar999 wap alternatif topstar999 alternatif cpo333 daftar cpo333 link cpo333 topstar999 topstar999 topstar999 topstar999 topstar999 topstar999 topstar999 topstar999
Warning: Use of undefined constant   - assumed ' ' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haalvsho/public_html/wp-content/themes/sahifa/footer.php on line 1