جمعه , می 20 2022

پزشک در تهران ۲ برابر میانگین آمریکا و ۱۰ برابر بیشتر از سیستان و بلوچستان

چالش های وضعیت توزیع پزشک در ایران؛ وضعیت توزیع پزشک در تهران و ‌سیستان بلوچستان بالای ۱۰ برابر اختلاف است.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشو ربا توجه به چالش های توزیع پزشک در ایران: اختلاف بین غیر برخوردارترین استان کشور که سیستان و بلوچستان است، با برخوردارترین استان کشور یعنی استان تهران، از نظر میزان پزشک بالای ۱۰ برابر اختلاف است.

دکتر علی دباغ در گفتگو با ایسنا: این آمارها به معنای تبعیض مطلق در سیستم ارجاع نظام سلامت کشور محسوب می شود. درکشوری مانند آمریکا در ایالت‌های مختلف به طور میانگین به ازای هر ۱۰ هزار نفر، بین ۳۲ تا ۳۳ پزشک دارد و اختلاف میان ایالات مختلف این کشور، از نظر تعداد پزشک بسیار کم است.

دباغ درباره وضعیت توزیع پزشک در ایران نیز گفت: بر اساس آمار رسمی سازمان نظام پزشکی، در کشور ما در استان سیستان و بلوچستان که یکی از محروم‌ترین استان‌هاست، تعداد پزشک اعم از پزشک عمومی، متخصص و فوق‌تخصص به طور میانگین حدود شش به ازای هر 10هزار نفر است. این در حالی است که در استان تهران به طور میانگین حدود ۷۰ پزشک اعم از پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص به ازای هر 10هزار نفر وجود دارد؛ یعنی بیش از دو برابر میانگین آمریکا در استان تهران پزشک داریم و اختلاف بین غیربرخوردارترین استان ما که استان سیستان و بلوچستان است.

لازم ذکر است، سیستان و بلوچستان به نسبت جمعیت و وسعت خود از لحظ پزشکی و پزشکان متخصص از کم برخوردارترین استانهای کشور می باشد. که همین امر باعث شده شهروندان بالاجبار جهت معالجه و تشخیص بیماریهای شان به شهرهای دیگر خارج از استان سفر نمایند که باعث می شود هزینه های بالای درمانی را پرداخت کنند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

زمین لرزه ۴/۳ ریشتر ظهر امروز سراوان

امروز زمین لرزه ای به بزرگی ۴/۳ ریشتر حوالی سراوان را لرزاند. به گزارش خبرگزاری …