یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

یک شهروند بدون وجود مدارک جرم به ۱۴ سال زندان محکوم شده است

اختصاصی/

یک شهروند جوان در دادگاه انقلاب بیرجند بدون وجود مدارک اتهامی به ۱۴ سال زندان محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ شهروند زندانی«محمد نبی شاهوزهی» فرزند شمس الدین، ۲۲ ساله، مجرد و ساکن شهرستان زاهدان که از بابت اتهام مواد مخدر در سال ۹۸ در بیرجند بازداشت شده بوده و هم اکنون در زندان بیرجند محبوس می باشد به ۱۴ سال حبس در زندان محکوم شده است.

بر اساس این گزارش، آقای شاهوزهی که در زمان بازداشت ۱۹ سال داشته و مسافر اتوبوس به مقصد مشهد بوده در ایست بازرسی بیرجند توسط نیرهای نظامی از ماشین پیاده می شود و با اتهام مواد بازداشت می شود.

یک منبع آگاه در این رابطه با حال وش گفت: آقای شاهوزهی یک کارگر ساختمانی ساده بوده که به قصد پیدا کردن کار عازم مشهد بوده و هیچ گونه موادی همراه خود نداشته است اما با این حال نیروهای نظامی او را بازداشت و به زندان منتقل می کنند.

این منبع اضافه کرد: نیروهای نظامی محمدنبی را بسیار مورد شکنجه قرار دادند تا به صورت ساختگی هم که شده اسم چند نفر خلافکار و قاچاقچی را که مد نظر آنان بوده به زبان بیاورد و اعتراف کند اما از آنجایی که نه موادی وجود داشته و نه جرمی مرتکب شده ونه سؤ پیشنه ای داشته، هیچ اتهامی را قبول نکرده است و در دادگاه نیز این را به صراحت گفته، اما دادگاه بدون توجه به بیگناه بودن او حکم ۱۴ سال زندان را برایش صادر کرده است.

به گفته منبع؛ روند دادرسی محمد نبی طوری بوده که در دادگاه وکیل نداشته است و قاضی او نیز اهمیتی به بیگناهی او نداده است و خانواده او که مستضعف هستند توان گرفتن وکیل را نداشته اند تا در دادگاه از او دفاع کند و پیگیریهای مادر بیمارش نیز راه به جایی نبرده است.

لازم به ذکر است، محمد نبی یک برادر کوچکتر از خود بنام رضا دارد که او نیز در سال ۹۸ در حالی که کمتر از ۱۸ سال سن داشته با اتهام مواد در کرمان بازداشت و در یک دادگاه پر ابهام و با قضاوت قاضی قربانی در دادگاه انقلاب در یک شرایط بدون حضور وکیل و تهدیدهای مکرر قاضی به ۲۶ سال زندان محکوم شده است که اکنون در آن زندان محبوس می باشد.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.