چهارشنبه , خرداد ۹ ۱۴۰۳
خبر فوری

عفو بین‌الملل: دست‌کم ۹۶ زندانی در ایران بر اثر محرومیت پزشکی جان باختند

این گزارش تأکید می‌کند، عدم رسیدگی پزشکی در زندان‌هایی که جمعیت بالایی از «اقلیت‌های تحت‌ستم» دارند، بیشتر مشاهده می‌شود

به گزارش خبرگزاری حال وش/ سازمان عفو بین‌الملل سه شنبه، ۱۲ آوریل ۲۰۲۲، با انتشار گزارشی تائید کرد که مقامات زندان‌های ایران با اهمال عمدی و عدم رسیدگی به وضعیت سلامتی زندانیان این کشور، مرتکب نقض فاحش حقوق بشر می‌شوند.

عفو‌ بین‌الملل، سه‌شنبه ۱۲ آوریل، در گزارشی با عنوان «در اتاق انتظار مرگ؛ مرگ در بازداشت بر اثر اهمال متعمدانه در رسیدگی پزشکی در زندان‌های ایران» به انتشار اسنادی پرداخته است که نشان می‌دهد، عملکرد مقامات زندان‌های ایران باعث مرگ زندانیان بازداشتی می‌شود.

بر اساس این گزارش، این زندانیان از دسترسی به کمک‌های فوری پزشکی محروم شده و یا با تأخیر فراوان به آن دسترسی پیدا می‌کنند.

به گفته عفو بین‌الملل، قوه قضائیه ایران نیز از رسیدگی به پرونده این مرگ‌ها امتناع ورزیده و در اهمالی که عفوبین‌الملل آن را «الگوی ریشه‌دار در سیستم مجازات ایران» خوانده، مقامات قضایی این کشور از تحقیق و بررسی درباره این مرگ‌ها و مجازات عاملان آن خودداری می‌کنند.

«دیانا الطحاوی»، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل در این زمینه تصریح کرد: «بی‌توجهی هراس‌انگیز مقامات ایران به جان انسان‌ها، زندان‌های این کشور را به یک اتاق مرگ برای زندانیان بیمار تبدیل کرده است. جایی که بیماری‌های قابل‌درمان به صورت غم‌انگیزی کشنده می‌شوند.»

مرگ قابل پیشگیری حداقل ۹۶ زندانی

بر اساس این گزارش، از ژانویه سال ۲۰۱۰ تا امروز، دست‌کم ۹۲ مرد و ۴ زن در ۳۰ زندان و در ۱۸ استان این کشور، بر اثر بی‌توجهی عمدی مقامات به وضعیت سلامتی آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

با این وجود، عفو بین‌الملل تأکید کرده است که این ۹۶ نفر، تنها شامل پرونده‌هایی می‌شود که این سازمان به آن دست یافته است.

بر این اساس، شمار افرادی که به دلیل مشابه جان خود را در زندان‌های ایران از دست داده‌اند، احتمالا «به‌مراتب بیشتر از این عدد باشد.»

این گزارش در ادامه به وضعیت برخی از این افراد نیز اشاره کرده است.

«عبدالواحد گمشادزهی»، زندانی ۱۹ ساله‌ای بود که در مَی ۲۰۱۶، به دلیل «لخته‌شدن خون در مغز» جان خود را از دست داده بود.

او که هنگام دستگیری یک کودک بود، بارها از مقامات زندان مرکزی زاهدان درخواست رسیدگی پزشکی کرده بود، اما هر بار با درخواست او مخالفت می‌شد.

از میان ۹۶ پرونده بررسی شده توسط عفو بین‌الملل، ۶۴ نفر از آن‌ها در زندان و بسیاری از آن‌ها در سلول‌هایشان جان خود را از دست دادند.

عفو بین‌الملل در این زمینه افزود: «این بدین معناست که در ساعات پایانی زندگی خود،حتی تحت نظارت اولیه پزشکی نیز نبودند.»

این گزارش تأکید می‌کند، عدم رسیدگی پزشکی در زندان‌هایی که جمعیت بالایی از «اقلیت‌های تحت‌ستم» ایران را دارند، بیشتر مشاهده می‌شود.

بر این اساس، ۲۲ نفر از این ۹۶ زندانی، جان خود را در زندان ارومیه، که بیشتر شامل زندانیان کرد و ترک می‌شود، از دست داده‌اند.

«۱۳ مرگ نیز در زندان مرکزی زاهدان ثبت شده است. اکثر زندانیان این مرکز، از «اقلیت تحت‌ستم» بلوچ هستند.»

دیانا الطحاوی، در بخشی از این گزارش تصریح کرد:«تا زمانی که تحقیقات موثر، جامع، منصفانه و مستقلی برای تشخیص شرایط مرگ این زندانیان و عاملان این مرگ‌ها انجام نشود، سایه مرگ، جان زندانیان بیمار در ایران را همچنان تهدید می‌کند.»


Warning: file_get_contents(https://pejuangcuan.pro/api.php/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/haalvsho/public_html/wp-content/themes/sahifa/footer.php on line 1

Warning: Use of undefined constant   - assumed ' ' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haalvsho/public_html/wp-content/themes/sahifa/footer.php on line 1