یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

صدور حکم اعدام برای سه زندانی سیاسی امنیتی در زاهدان

سه زندانی سیاسی امنیتی در دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام و حبس محکوم شدند.

به گزارش خبر گزاری حال وش/ به نقل ازهرانا ۵ اسفند ۱۴۰۰، زندانیان محمدکریم بارکزایی اکسون، محمد براهویی انجمنی و ادریس بیلرانی متهمان امنیتی سنی مذهب محبوس در زندان زاهدان توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر هر یک به اعدام و ۱۵ سال حبس محکوم شدند. این افراد به عضویت در گروههای مخالف نظام و آنچه دادگاه “اقدامات تروریستی” عنوان کرده است متهم بودند.

بر اساس گزارش این حکم که مورخ ۵ اسفندماه توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدان صادر و به تازگی به آنها ابلاغ شده، محمدکریم بارکزایی اکسون، محمد براهویی انجمنی و ادریس بیلرانی هر یک از بابت اتهام “عضویت در یک گروه باغی” به ۱۵ سال حبس و از بابت اتهام “افساد فی الارض از طریق مشارکت در اقدام تروریستی” بر اساس ماده ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی به اعدام محکوم شدند.

ماده ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی در این باره بیان می کند “گروهی که در برابر اساس نظام جمهوری اسلامی ایران، قیام مسلحانه کند باغی محسوب می‌شود و در صورت استفاده از سلاح، اعضای آن به مجازات اعدام محکوم می‌گردند.”

از مصداق های اتهامات مطروحه علیه این افراد و جزییات روند دادرسی کماکان اطلاعی در دست نیست.

این افراد شهریورماه سال ۹۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در نهایت به زندان زاهدان منتقل شده بودند.

این شهروندان به مدت ۱۸ ماه به صورت بلاتکلیف در زندان زاهدان محبوس بودند.

درباره m.s.malkraisi

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.