یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

سخنان دیروز مولوی عبدالحمیدامام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز جمعه

دخالت در امور مذهبی اهل‌سنت و عدم استفاده از شایستگان اهل‌سنت به این وحدت و اخوت ضربه وارد می‌کند و سبب ایجاد گلایه و نارضایتی در بین جامعه اهل‌سنت می‌شود و ما نمی‌خواهیم این نارضایتی وجود داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری حال وش / دیروز جمعه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ ، مولوی عبدالحمید تاکید کردند : دخالت در امور مذهبی اهل سنت و عدم استفاده از شایستگان به وحدت ضربه می زند و افزودند سخنان بنده از روی دلسوزی و خیرخواهی هستند که در راستای وحدت و امنیت پایدار بیان می‌کنم و ابراز امیدواری کردند رهبر ایران شخصاً خواسته‌های جامعه اهل‌سنت را مورد توجه قرار بدهند و به مشکلات این بخش از ملت ایران رسیدگی کنند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان ، به حمله روسیه به اوکراین و کشتن مردم و تخریب اموال این کشور اشاره کردندو خواستار توقف حملات به مردم اوکراین شدند و گفتند حملۀ تمام‌عیار روسیه به اوکراین از حوادث تکان‌دهنده در این هفته بود. اوکراین کشوری استقلال‌یافته است که در همسایگی روسیه قرار دارد.

ایشان در ادامه افزودند: در عصر و زمانی که بشریت در عصر فناوری و علم و دانش و تمدن و گفتمان قرار دارد و به حقوق انسان‌ها و آزادی بشر می‌اندیشد و دوران جنگ و وحشی‌گری و کشتار را پشت سر گذاشته است، حمله به یک کشور و کشتار مردم آن اعم از نظامی و غیرنظامی با امکانات وسیع و سلاح‌های مخرّب بیانگر اقدامی ظالمانه و نهایت قساوت قلبی است.

خطیب جمعه زاهدان اظهار داشتند: چرا ملت‌ها و کشورها مشکلات خودشان را با گفتمان حل نمی‌کنند؟! ملت‌ها و دولت‌های بزرگ نباید به خودشان اجازه بدهند به ملت‌ها و کشورهای کوچک‌تر که توانایی لازم برای دفاع از خود را ندارند حمله کنند، بلکه اگر در جایی احساس مشکل و خطر می‌کنند بهترین راه این است که آن را از طریق مذاکره و گفتمان حل‌وفصل کنند.

ایشان تاکید کردند: جنگ و کشتار و حمله به کشورها در عصر حاضر هیچ جایگاه و پشتیبانی ندارد و هر دولت و کشوری که دست به چنین اقدامی بزند مورد سرزنش و ملامت قرار می‌گیرد و منزوی و متضرر می‌شود.

مولانا عبدالحمید تصریح کردند: از روسیه می‌خواهیم حمله به اوکراین را متوقف کند و دست از کشتن مردم و تخریب اموال و زندگی مردم این کشور بردارد و مسائل و مشکلات را با گفتمان حل کند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخش پایانی سخنان‌شان با اشاره به اوضاع مسلمانان هند، اظهار داشتند: هندوستان یکی از کشورهایی است که در گذشته از دموکراسی و آزادی کامل برخوردار بوده و مسلمان و غیرمسلمان در این کشور با مسالمت و آرامش زندگی کرده‌اند.

ایشان ادامه دادند: مسلمانان هند بر این کشور احسان دارند زیرا در مقابل استعمار انگلیس مبارزه کردند و همراه با هندوها هندوستان را از اشغال انگلیس آزاد کردند. اما متاسفانه اخیرا شنیده می‌شود که حکومت و دولت فعلی هند که دولتی تندرو و افراط‌گراست، علیه مسلمانان این کشور مرتکب ظلم می‌شود.

مولانا عبدالحمید خاطرنشان کردند: توصیۀ ما به رهبران سیاسی هند آن است که بر دولت این کشور فشار بیاورند تا اجازه ندهد مسلمانان هند با مشکلات مواجه شوند و آزادی دینی و حقوق انسانی آنان پایمال شود، زیرا این اقدامات به تاریخ هند ضربه می‌زند.

مولانا عبدالحمید در پایان مسلمانان هند را نیز به «خویشتنداری»، «رعایت اصل مسالمت‌زیستی اسلامی» و «رعایت جانب احتیاط» توصیه کردند.

درباره m.s.malkraisi

پیشنهاد ما به شما

کشته شدن یک نیروی اطلاعات ارتش در سیستان و بلوچستان

به گزارش حال وش/ روز جمعه ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱، یک نیروی عضو گروه اطلاعات رزمی …