چهارشنبه , می 18 2022

محکومیت پدر “صدرا نارویی”، کودک کشته شده توسط نیروهای نظامی در دادگاه شهرستان ايرانشهر

به گزارش خبرگزاری حال وش/ به نقل از رسانک، روز چهارشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۰، دادگاه کیفری دو شهرستان ایرانشهر “عبدالستار نارویی”، پدر کودک بلوچی که در اردیبهشت ماه سال جاری با تیراندازی مستقیم نیروهای لباس شخصی مواد مخدر به ضرب گلوله کشته شده بود، به پرداخت “دو درصد دیه یک مرد” محکوم شد.

بر اساس رای صادره از این دادگاه که با قضاوت علی عبداللهی برگزار شده، این شهروند بلوچ با دو اتهام “ایراد ضرب و جرح عمدی” و “تمرد از دستورات مامورین”، بابت اتهام ردیف اول به حداقل مجازات درجه شش (شش ماه حبس تعزیری) و بابت اتهام ردیف دوم نیز با استناد به ماده ۶٠٧ قانون مجازات اسلامی، به سه ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

در ادامه این دادنامه، با توجه به مواد دیگر قانون مجازات اسلامی اشد مجازات در نظر گرفته شده به مدت دو سال به حالت تعلیق درآمده است ولی با استناد به برخی دیگر از مواد قانونی “متهم” با توجه به مطالبه شاکی خصوصی یکی از نیروهای نظامی جمهوری اسلامی، با نام محمدجعفر رسولی، به پرداخت دیه محکوم شده است.

گفتنی است که در تاریخ ۲٠ اردیبهشت ماه سال جاری تیراندازی نیروهای مبارزه با مواد مخدر به سمت یک دستگاه پژو پارس در منطقه محمدان شهرستان ایرانشهر منجر به کشته شدن یک کودک به نام “صدرا” (میثم) و زخمی شدن مادر او شد.

پس از بازرسی این خودرو توسط نیروهای نظامی ،هیچگونه مورد غیرقانونی و قاچاقی در خودرو یافت نشد.

بدنبال آن، با توجه به اعتراضات گسترده مردم و فشارهای فعالان اجتماعی و حقوق بشری بلوچ به مقامات نظامی شهرستان ایرانشهر، طاهری فرمانده انتظامی استان بلوچستان و سیستان با فراخواندن پدر این کودک به دفتر خود، قول مجازات عاملان این جنایت را داد.

علاوه بر این، دکتر عبدالناصر درخشان، عضو مجلس ایران نیز با حضور در منزل این شهروند قول پیگیری این مسئله را داده بود.

گفتنی است که با توجه به صدور این رای، عبدالستار علاوه بر اینکه از عدم توانایی در پرداخت دیه خبر داده، گفته است که خودرویش نیز از آن زمان تاکنون در پارکینگ قرار داشته و بدلیل نداشتن تمکن مالی نتوانسته آن را از پارکینگ خارج و اتاقش را که چندین گلوله دارد، تعمیر کند.

درباره m.s.malkraisi

پیشنهاد ما به شما

چهار ماه حقوق نگرفتم اخراجم کنید/ اعتراض شدید یک کارگر پارک ‌از شهردار خاش

اختصاصی/ یک کارگر پارکبان در خاش از شهردار و مسئولین بخاطر بیگاری کشیدن و سؤاستفاده …