یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

تداوم بازداشت ۱۰ شهروند در بازداشتگاه‌های امنیتی بانه و سنندج

به گزارش خبرگزاری حال وش / به نقل از حقوق بشر کردستان ، همچنان ادامه بی خبری از وضعیت ۱۰ شهروند کُرد به نام‌های صلاح پزشکی، ارسلان پزشکی، فرزاد پزشکی، ابوبکر پزشکی، کریم پزشکی، رفیق پزشکی، بهزاد پزشکی، جمال مروتی، سعید قادری و سعید رشیدی که ۸۶ روز پیش در جریان موج بازداشت شهروندان و فعالان کُرد در روستاهای شهرستان بانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند کماکان در بازداشتگاه‌های اداره اطلاعات بانه و سنندج نگهداری می‌شوند.

بر اساس این گزارش ، این افراد از زمان بازداشت تاکنون تنها چند تماس کوتاه تلفنی با خانواده‌های خود داشته اما از حق ملاقات و داشتن وکیل تعیینی محروم بوده اند.

از میان این افراد بازداشت شده، بهزاد پزشکی در بازداشتگاه اداره اطلاعات بانه و بقیه در بازداشتگاه مرکزی اداره اطلاعات سنندج نگهداری می‌شوند.

گفته شده در تاریخ ۲۰ آبان ماه، ده‌ها مامور امنیتی لباس شخصی با حضور همزمان در روستا‌های «چومان ، نمشیر ، نجنه ، و کوپیچ » واقع در شهرستان بانه اقدام به بازداشت ۱۷شهروند کُرد کردند. ۷ شهروند بازداشت شده پیشتر در هفته‌های گذشته با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شدند.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.