یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

اجرای حکم اعدام یک زندانی مرتبط با جرایم مواد مخدر در زندان زاهدان

اختصاصی/ یک زندانی مرتبط با جرایم مواد مخدر که روز پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ از بند محکومین مواد مخدر زندان مرکزی زاهدان به قرنطیه این زندان جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بود سحرگاه امروز اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ از زندان زاهدان، سحرگاه امروز شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ زندانی “ناصر سهراب زهی فرزند غلام” اهل روستای سهراب آباد از توابع شهر نوک آباد، که از دو روز پیش به قرنطینه جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بود به اجرا در آمد.

بر اساس این گزارش ناصر سهراب زهی پنج سال پیش در زاهدان به اتهام مرتبط با جرایم مواد مخدر بازداشت شده و در اواخر سال ۱۳۹۸ از دادگاه انقلاب زاهدان محکوم به اعدام می شود.

ناصر پنجاه دو ساله، متاهل و دارای هفت فرزند و ساکن شهر زاهدان است.

طبق گفته یکی منبع مطلع از بستگان نزدیک آقای ناصر سهراب زهی به خبرنگار حال وش، «روز پنج شنبه بعد از انتقال ناصر به قرنطینه طی تماسی از سوی مسولین زندان زاهدان با خانواده ایشان از خانواده اش برای رفتن به آخرین ملاقات خبر داده اند، که خانواده اش بلافاصله در همان روز به زندان مراجعه کرده اند و در نتیجه موفق به انجام آخرین ملاقات با وی شده اند.

این منبع مطلع در ادامه افزود: قاضی پرونده از خانواده ناصر درخواست مبلغ یک میلیارد تومان (رشوه) کرده بودند تا حکم اعدام ناصر را لغو کنند، اما خانواده اش به دلیل نداشتن این مبلغ پول نتوانسته اند پولی به قاضی پرونده بدهند.

لازم به ذکر است که خبر انتقال این زندانی به قرنطینه از همان ساعت نخست به خبرگزاری حال وش رسیده بود اما یکی از منبع های این خبر که از بستگان نزدیک ناصر سهراب زهی هستند برای منتشر شدن و اطلاع رسانی این خبر به دلیل احتمال فرج در لحظه آخر مخالفت کردند.

دلیل مخالفت منبع ما برای انتشار این خبر، امیدوار بودن ایشان از پیگیری های بود که در حال انجام بود. طبق گفته خود منبع یکی از کارکنان دادگاه انقلاب زاهدان که از نام بردنش امتناع کردند قول داده بودند “با گرفتن ۲۰۰ ملیون تومان در مرحله نخست حکم اعدام ناصر را شکسته و در پایان کار ۸۰۰ ملیون دریافت کنند.”

گفتنی است در سیستان و بلوچستان فساد اداری قابل توجهی حکم فرما است و قضات با دریافت رشوه یا سفارش چهره های بانفوذ وابسته به حکومت که سابقه انجام خدمات امنیتی دارند، احکام سفارشی صادر میکنند.

درباره m.s.malkraisi

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.