یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

صدور حکم اعدام برای یک جوان ورزشکار عضو تیم ملی و دارنده مدال طلا در زندان زاهدان

اختصاصی / حکم اعدام برای “یزدان میرزائی” قهرمان ملی و دارنده ۶ مدال جهانی در دادگاه کیفری یک استان سیستان و بلوچستان صادر شد.

به گزارش خبر گزاری حال وش/ از زندان زاهدان، یزدان میرزائی ۲۷ساله فرزند داوود قهرمان ملی رشته ووشو و کشتی مجرد، اهل ایلام حدودا دو ماه و نیم پیش در آبان ۱۴۰۰ از دادگاه کیفری زاهدان محکوم به اعدام شده است.

بر اساس این گزارش یزدان میرزائی در اوائل سال ۱۳۹۹ در زاهدان در مسیر رفتن به فرودگاه به اتهام جرائم مرتبط با مواد مخدر توسط اداره اطلاعات زاهدان دستگیر شده و به بازداشگاه این اداره منتقل شده است.

گفته شده این زندانی “بیست و پنج روز در بازداشتگاه اطلاعات زاهدان بوده و در این مدت از طریق حلق آویز کردن خود با استفاده از لباس های تنش در محوطه هواخوری اقدام به خودکشی کرده است اما توسط مامورین اطلاعات از مرگ حتمی نجات پیدا کرده. و روز پس از واقعه به زندان زاهدان منتقل شده است”

بر اساس این گزارش آقای یزدان میرزائی معتقد است “اداره اطلاعات زاهدان برای او دسیسه چینی کرده و او را به اتهام مواد مخدر که اصلا وجود خارجی ندارد متهم ساخته” تا بگفته این زندانی “جلوی پیشرفت او که از خانواده افراد سیاسی می باشد سنگ اندازی کند.”
بر اساس اطلاعات حال وش پدر یزدان میرزائی یکی از اعضای گروه مسلح پژاک بوده که۱۳ مهر ماه ۱۳۹۲ به طرز مشکوکی بعد از حدود دو ماه از تسلیم شدنش به اطلاعات فوت می کند. و اکنون این زندانی معتقد است “دسیسه چینی های وزارت اطلاعات برای کنار انداختن او از عرصه ورزشی و جلوگیری از درخشیدن خوب او بوده است.”

درباره haalvsh

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.