جمعه , می 20 2022

صدرو حکم مجدد، برای سه زندانی سیاسی عقیدتی محکوم به اعدام بعد از ۱۲ سال

اختصاصی/ سه زندانی سیاسی عقیدتی محکوم به اعدام، در دادگاه کیفری استان البرز مجدا به اتهام موجود در پرونده پیشین خود در یک دادگاه جداگانه مجموعا محکوم به ۳۷ سال و ۶ ماه و سه روز حبس جدید شده اند.

به گزارش خبر گزاری حال وش / از زندان رجایی شهر کرج، زندانیان سیاسی عقیدتی به نام های «سید قاسم آبسته، ایوب کریمی و سید داوود عبداللهی» علاوه بر اینکه پیشتر به اتهام عضویت در گروه های معاند نظام، محکوم به اعدام شده بودند، مجددا و پس از گذشت ۱۲ سال از حبس شان به اتهام مشارکت در قتل از حیث همان اتهام و پرونده در دادگاهی جداگانه با تشکیل پرونده ای جدید مجموعا به ۳۷سال و ۶ماه و ۳روز محکوم شده اند.

این زندانیان پیشتر همراه با چهار زندانی دیگر بازداشت شده و در یک دادگاه محکوم به اعدام شده بودند.
بر اساس اطلاعات حال وش جزئیات پرونده این هفت زندانی به شرح زیر می باشد: “خسرو بشارت ۳۴ساله اهل مهاباد»”،”کامران شیخه۳۶ساله اهل مهاباد”،”فرهاد سلیمی۳۸ساله اهل سقز “،”انور خضری ۳۵ سال اهل مهاباد “،”ایوب کریمی ۳۷ ساله اهل مهاباد”،”سید داوود عبداللهی ۳۸ ساله اهل مهاباد”،”سید قاسم ابسته۴۲ ساله اهل مهاباد “ جملگی به اتهام عضویت در گروه های معاند نظام، در اسفند ۱۳۸۸ در شهرستان مهاباد و ارومیه بازداشت شده اند و هم اکنون درزندان رجایی شهر اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ و اندزگاه ۴ سالن ۱۱ بسر می برند.

در سال ۱۳۹۶ برای اولین بار در دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی مقیسه دادگاهی شده اند و قاضی مقیسه برای هر هفت نفر، حکم اعدام صادر کرده که با اعتراض به رای صادر شده دادگاه توسط این زندانیان پرونده طی فرایند قضایی، به دیوان عالی کشور ارجاع داده شده که در دیوان احکام صادره اعدام بخاطر ناکافی بودن مدارک و عدله لازم نقض گردیده است.

بر اساس همین گزارش، مجددا پرونده به دادگاه شعبه هم عرض، به ریاست قاضی صلواتی ارجاع داده می شود و قاضی صلواتی حدود دو سال برای برگزاری و تشکیل دادگاه این زندانیان به دلیل داشتن وکیل پایه یک‌دادگستری آقای “طباطبایی” ممانعت کرده و شرط برگزاری دادگاه را تعویض وکیل پرونده ایشان یعنی آقای”طباطبایی” عنوان می کند، و سرانجام با گذشت حدودا دو سال با پیگیری های مداوم خانواده های زندانیان و وکیل زندانیان، قاضی صلواتی مجاب به برگزاری دادگاه شده، و در جلسه برگزاری دادگاه، برای هر هفت نفر حکم اعدام مجدد صادر می کنند.

گفته می شود با اعتراض مجدد زندانیان دوباره پرونده طی روال قضایی به دیوان عالی ارجاع شده و این بار احکام اعدام این زندانیان تایید شده است.

بنا به اظهارت وکیل پرونده “آقای طباطبایی” که در حضور بستگان این زندانیان عنوان کرده: “اطلاعات و دادگاه هیچ مدرکی علیه این زندانیان نداشته، به صرف اعترافات اجباری که زیر شکنجه از زندانیان گرفته اند حکم اعدام صادر کرده اند که آن هم وجاهت حقوقی و قضایی ندارد”. این وکیل در ادامه افزوده است “یک نفر اطلاعاتی به دیوان عالی رفته، و با اعضای دیوان صحبت کرده و تأکید نموده است که حتما باید احکام اعدام این پرونده تایید بشود” و نهایتا دیوان عالی تحت تأثیر وزارت اطلاعات حکم اعدام صادر شده توسط قاضی صلواتی را تایید کرده است.

طبق گزارش رسیده به خبرگزاری حال وش/ مجددا بعد از گذشت چند سال دادگاه کیفری استان البرز سه نفر از این زندانیان را به نام های “سید قاسم آبسته، ایوب کریمی و سید داوود عبداللهی” را به اتهام مشارکت در قتل یک روحانی به «۱۲ سال و ۶ ماه و یک روز» حبس تعزیری محکوم کرده است که تقریبا ۲۰ روز پیش این حکم به آن ها ابلاغ شده است.

همچنین گفته می شود: در پرونده ای دیگر به خاطر نگهداری یک قبضه اسلحه کلت کمری و مهمات مربوطه نیز به “۱ سال و ۷ ماه و ۱ روز” حبس تعزیری محکوم شده اند به گفته یک منبع مطلع: “این در صورتی است که اصلا اسلحه ای توسط اطلاعات کشف نشده و بخاطر اتهام قتل نکرده یک روحانی که اصلا مرتکب نشده اند محکوم گشته اند آن هم بخاطر اعترافات اجباری تحت شکنجه در اطلاعات بوده است”

همین منبع در ادامه افزوده: “بخاطر قتل یک سرباز وظیفه در شهرستان مهاباد که در تصادف زیر گرفته شده است، آگاهی شهر مهاباد در ارتباط با این پرونده پیشتر در ارومیه دو نفر از اعضای “پژاک”را به اتهام قتل سرباز دستگیر کرده است که این دو نفر توسط دادگاه ارومیه محکوم به اعدام شده اند و حتی حکم اعدام آنها نیز اجرا شده است” این در حالی است که هم اکنون قتل آن سرباز را نیز به گردن این زندانیان انداخته اند».

لازم به ذکر است که احکام اعدام این زندانیان سیاسی همچنان پابرجاست و تغیری نکرده است و پرونده های کیفری دیگری برای این افراد مفتوح شده است.

درباره haalvsh

پیشنهاد ما به شما

احضار یک روحانی اهل سنت به اداره اطلاعات

یک روحانی اهل سنت به اداره اطلاعات شهرستان هامون در سیستان و بلوچستان احضار شد. …