یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

حیدر قربانی زندانی سیاسی اعدام شد

خبرگزاری حال وش_ سحرگاه ۲۸ آذرماه ،زندانی سیاسی کرد« حیدر قربانی »علیرغم مخالفت های بین المللی توسط مسئولان زندان سنندج اعدام شد .

به گزارش خبرگزاری حال وش ، به نقل از هرانا ، زندانی سیاسی «حیدر قربانی» با وجود مخالفت و درخواست کارشناسان سازمان ملل برای لغو فوری حکم اعدام وی سحرگاه ۲۸ آذرماه پای چوبه دار رفت و اعدام شد .

به گفته صالح نیکبخت وکیل مدافع حیدر قربانی به هرانا : موکلش تا شب گذشته از قرار اجرای حکم اعدام خود مطلع نبوده است و این حکم در حالی به مرحله اجرا در آمده که حیدر قربانی در گفتگویی با وی عنوان کرده که قرار شده پرونده با دستور رئیس قوه قضاییه جهت رسیدگی به درخواست اعمال ماده ۴۷۷ آیین دادرسی کیفری در دادگستری استان کردستان مجددا رسیدگی و نتیجه به رئیس قوه قضاییه ابلاغ شود.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.