جمعه , می 20 2022

«قتل یک انسان بی گناه به منزلهٔ کشتن تمام انسان هاست»

به گزارش حال وش /«مولوی عبدالحمید »امام‌جمعه زاهدان در بخشی از سخنان‌شان در روز جمعه ۱۳ آذرماه، از «افزایش قتل» در جامعه به شدت ابراز نگرانی و تاسف کردند و گفتند: متاسفانه امروزه در جامعه قتل ناحق زیاد شده است، درحالی‌که قتل ناحق بعد از «شرک» بزرگ‌ترین گناه است. در قرآن مجید آمده است: «مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا» [مائدة: 32] هرکس انسانی را به ناحق بکشد گویا تمام انسان‌ها را کشته است و هرکس سبب نجات یک نفر از مرگ بشود گویا تمام انسان‌ها را نجات داده است.

ایشان در ادامه گفتند: بیایید و تمام فرهنگ‌ها، تمدن‌ها و آیین‌های دنیا را بررسی کنید که در کدام‌یک از آنها آمده است که کشتن یک انسان بی‌گناه به‌منزلۀ کشتن تمام انسان‌ها و نجات یک بی‌گناه مانند نجات تمام انسان‌هاست، اما در تعلیم اسلام و در قرآن مجید این موضوع آمده است.

مدیر دارالعلوم زاهدان گفتند: اگر سازمان ملل آیۀ 32 سورۀ مائده و آیاتی دیگر از قرآن مجید را بر سردرِ ساختمان خود می‌نوشت خیلی خوب بود و سبب افزایش اعتبار این سازمان می‌شد. اما متاسفانه سازمان ملل و شورای امنیت از هدف اصلی تأسیس خود که رسیدگی به خواسته‌ها و مشکلات تمام ملت‌ها بود فاصله گرفته و جایگاه اصلی خودش را که باید امیدی برای مظلومان می‌بود از دست داده است. بعضی از قدرت‌ها اجازه نمی‌دهند در سازمان ملل و شورای امنیت تغییر بیاید و بر اساس نیازهای زمان حرکت کنند

موضوع قتل کریم بخش گمشادزهی باید از مجاری قانونی پیگیری شود.

شورای تامین استان قاتلان را در هر لباسی که هستند تعقیب و دستگیر کند.

شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامه افزودند: قتل‌های قومی و فامیلی قتل‌هایی کور و از بدترین قتل‌ها هستند که هرگاه در منطقه به‌وجود آمده‌اند ضایعات بسیاری درپی داشته و افراد بی‌گناه کشته شده‌اند. کسانی که دست به چنین قتل‌هایی می‌زنند روز قیامت جواب الله تعالی را چه می‌دهند؟

خطیب جمعه زاهدان ادامه دادند: زمانی که فردی که واقعاً مرتکب قتل شده باشد «قصاص» حق اولیای مقتول است و قاتل باید پس از تحقیق و بررسی بر اساس قوانین و مقررات مجازات شود. البته نباید اولیای مقتول خودشان با این تصور که فلانی قاتل است اقدام به قتل کنند و بعد مشخص شود که آن فرد بی‌گناه بوده است.

مولانا عبدالحمید در ادامه بر لزوم هوشیاری دستگاه‌های قضایی و انتظامی تاکید کردند و گفتند: در شرایط کنونی وظیفۀ دستگاه قضایی، شورای تأمین استان، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها و نهادهایی که در این راستا مسئولیت دارند بسیار سنگین است. شورای تأمین استان باید قاتلان را هر کسی و در هر لباسی که هستند تعقیب و دستگیر کند تا امنیت تمام اقوام و مردم حفظ شود. امنیت نیاز و ضرورت جامعه است و حفظ امنیت همۀ مردم در اجرای قوانین است.

ایشان خاطرنشان کردند: همۀ مردم باید کمک کنند که قاتلان به قانون سپرده شوند. تجربه ثابت کرده که اگر قاتل به دست قانون سپرده شود امنیت حاصل می‌شود. سال‌ها قبل قراردادی توسط علما و ریش‌سفیدانِ اقوام امضا شد که خویشاوندان قاتل و مقتول با همکاری هم برای دستگیری قاتل یا قاتلان و تحویل آنها به دستگاه قضایی تلاش کنند.

مدیر دارالعلوم زاهدان افزودند: در مورد حادثۀ قتل حاجی کریم‌بخش گمشادزهی نیز توصیۀ بنده آن است که قاتلان خود را معرفی کنند و یا دستگیر شوند و همه منتظر نتیجۀ قانون باشند و یا خودشان به صلح و سازش برسند. صلح و گذشت خیلی خوب است؛ عفو و گذشت کار شیرمردان و شیرزنان است.

ایشان در پایان خاطرنشان کردند: امیدواریم الله تعالی شهادت افرادی همچون حاجی کریم‌بخش گمشادزهی را سبب ایجاد فتنه در منطقه نگرداند. توصیۀ ما به همۀ عزیزان آن است که امنیت را حفظ کنند و موضوع از مجاری قانونی پیگیری شود.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

احضار یک روحانی اهل سنت به اداره اطلاعات

یک روحانی اهل سنت به اداره اطلاعات شهرستان هامون در سیستان و بلوچستان احضار شد. …