یکشنبه , می 28 2023
خبر فوری

بازداشت خشونت آمیز یک شهروند بلوچ بعد از تیراندازی و زخمی شدن توسط نیروهای نظامی در زاهدان

به گزارش حال وش/به نقل از رسانک، روز پنجشنبه ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۰، یک شهروند بلوچ در بلوار کشاورز شهر زاهدان پس از تیراندازی نیروهای نظامی و زخمی شدن، بازداشت شد.

هویت این شهروند بازداشت شده «ناصر عالیزهی »فرزند قادر عنوان شده است ،لازم به ذکر است این فرد هیچ نوع سلاح گرم یا سردی به همراه نداشته است ولی با این حال هدف تیراندازی نیروهای نظامی قرار گرفته است.

گفته می شود نیروهای نظامی با رفتار خشن ناصر را در حالی که زخمی بوده بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کرده اند.

از علت تیراندازی نیروهای نظامی و بازداشت این شهروند تا لحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست.

در استان سیستان و بلوچستان گاهأ بسیاری از شهروندان بلوچ قربانی تیر اندازی های مرگبار و سلیقه‌ای نیروهای امنیتی و نظامی می‌شوند و در این خصوص هیچ ارگان مسئولی تا به حال پاسخگو نبوده است .

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

اعدام دستکم یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی گرمسار  به گزارش خال وش/ سحرگاه امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی بلوچ از بابت اتهام مواد مخدر که پیشتر به اعداممحکوم شده بود در زندان گرمسار به اجرا در آمد. هویت زندانی بلوچ «عبدالله (عبدالباسط) توتازهی»حدودا ۴۰ ساله، فرزند عبدالغفور، متاهل، دارای چهار فرزند و اهل ملک آباد از توابعشهرستان خاش و ساکن زاهدان احراز شده است.  از هویت و اتهامات سایر زندانیان که به همراه عبدالله روز چهارم خرداد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی انتقال شده بودند تالحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست. به گفته منابع حال وش«عبدالله در سال  ۱۳۸۶ در شهر گرمسار به اتهام مرتبط بامواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفتنی است از تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا ۶ خرداد دستکم ۴۰ زندانی بلوچ از جمله دو زن در ۱۳ زندان کشور اعدام شده اند. لازم به ذکر است همزمان با اعتراضات سراسری در کشور اجرای احکام اعدام شهروندان بلوچ‌ افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه از 29 مرداد ماه 1401 تا 4 خرداد 1402 دست کم 143 شهروند بلوچ در زندانهای مختلف کشور اعدام شده اند که این آمار تعدادافراد احراز هویت شده است که نگرانی فعالان و سازمانهای حقوق بشری را بدنبال داشته است.